
Pismo polkovnika Archibalda Gracieja je na dražbi dražbene hiše Henry Aldridge and Son kupil anonimni kupec, zanj pa odštel kar petkrat več, kot se je ocenjevalo.
Pismo opisujejo kot "preroško", saj v njem Gracie znancu razlaga, da bo "počakal na konec potovanja", preden bo podal sodbo o tem, kako izjemna je ladja.
Pismo nosi datum 10. april 1912, dan, ko se je polkovnik vkrcal na Titanik v Southamptonu in pet dni preden je ta slovita ladja potonila po trčenju z ledeno goro v severnem Atlantiku.
Gracie, potnik prvega razreda v kabini C51, kar je razvidno tudi iz pisma, je bil eden od 2200 potnikov in članov posadke na krovu Titanika na poti v New York. V katastrofi jih je umrlo več kot 1500.
Polkovnikovo pismo je bilo poslano, ko se je ladja 11. aprila zasidrala v Queenstownu na Irskem, nosi pa tudi londonski poštni žig z 12. aprilom.
Dražitelj, ki je dražbo vodil, je potrdil, da gre za najdražje pismo, napisano na krovu Titanika.
Preživel nesrečo, umrl zaradi sladkorne bolezni
Graciejev opis potopitve Titanika je tudi med najbolj znanimi pričevanji. Napisal je tudi knjigo Resnica o Titaniku, v kateri je opisal svoje izkušnje s krova nesrečne ladje.
Med drugim je opisal, kako je preživel, ko je splezal iz ledenega oceana na prevrnjeni rešilni čoln.
Več kot polovica tistih, ki jim je sicer uspelo priti na isti rešilni čoln, je umrlo zaradi izčrpanosti ali mraza, je zapisal.
In čeprav je bil polkovnik Gracie eden od tistih, ki so najslavnejšo pomorsko katastrofo neposredno preživeli, brez usodnih posledic ni šlo.
Podhlajenost in poškodbe, ki jih je dobil, so močno vplivale na njegovo zdravje – 2. decembra 1912 je padel v komo, dva dni pozneje pa umrl zaradi zapletov s sladkorno boleznijo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje