CIPER: Otoška državica se lahko pohvali s filmskim režiserjem Michaelom Kakojanisom, ki si je svetovno slavo prislužil leta 1964 s filmom Grk Zorba z Anthonyjem Quinnom v glavni vlogi.
ČEŠKA: Poznavalci napovedujejo veliko prihodnost mezzosopranistki Magdaleni Kozeni. 30--letnica ima za seboj odmevna gostovanja v Salzburgu in New Yorku, posnela pa je tudi zgoščenko. Na področju športa velja 23-letni Tomas Rosicky za enega največjih talentov evropskega nogometa. Letos poleti naj bi igralec s filigransko tehniko za mastne denarce iz nemške Borussie Dortmund prestopil v enega velikih klubov na Otoku ali v Španiji, so prepričani strokovnjaki.
ESTONIJA: Manekenka Carmen Kass redno polni naslovnice mednarodnih revij, namenjenih modi, oglaševala pa je tudi izdelke modnih oblikovalcev iz hiš Dior, Versace in Chanel. Lepa svetolaska pa se spogleduje tudi s politično kariero v domovini. V nasprotju s številnimi mladimi Estonci, ki ne skrivajo želje po življenju na Zahodu, želi 25-letna Carmen dati svoj prispevek domovini. Mednarodno spoštovan je tudi pisatelj Jaan Kross, ki je bil že večkrat na seznamu nominirancev za Nobelovo nagrado za književnost. Njegovi romani in novele so prevedeni v več kot 20 jezikov in imajo zveste bralce po vsem svetu.
LATVIJA: Najbolj znani so latvijski glasbeniki: pevka in avtorica Marie N., ki ne želi razkriti svoje starosti, je leta 2002 čez noč dosegla evropsko slavo z zmago na izboru za pesem Evrovizije. Rok skupina iz Rige Brainstorm pa se že pojavlja na glasbenih televizijskih mrežah MTV-ja in VIVE, evropska turneja pa jih je popeljala vse od Portugalske do Finske.
LITVA: Litva je dežela košarke: večina igralcev v reprezentanci namreč igra v najboljših ligah na svetu. Najbolj znano ime je gotovo 39-letni Arvidas Sabonis, ki je bil vrsto let najboljši tujec v ameriški poklicni košarkarski ligi NBA. Med uglednimi Litovci velja prav tako omeniti profesorja glasbe Vitautasa Landsbergisa, vodilnega misleca boja baltskih držav za neodvisnost, ki se je uspešno končal po razpadu Sovjetske zveze, Landsbergis pa je postal eden najbolj znanih politikov v regiji.
MADŽARSKA: Leta 1974 rojeni režiser Benedek Fliegauf je na letošnjem berlinskem filmskem festivalu prejel nagrado za film Dealer. Tradicionalno pa so na tujem ugledni madžarski pisatelji: dobitnik Nobelove nagrade za književnost za leto 2002 Imre Kertesz, Peter Esterhazy, Peter Nadas in Istvan Eoersi že dolgo objavljajo v Nemčiji in so dobitniki številnih nagrad. Romanopisec Gyoergy Konrad pa je bil med letoma 1997 in 2003 predsednik Berlinske akademije za umetnost.
MALTA: V preteklosti je več tisoč Maltežanov zapustilo majhen in prenaseljen otok in se napotilo s trebuhom za kruhom v svet. V glasbi sta zlasti znana skladatelj Charles Camilleri, ki piše tudi opere v malteškem jeziku, in sopranistka Miriam Gauci, ki je že nastopala v opernih hišah v Muenchnu, Hamburgu, Berlinu in na Dunaju.
POLJSKA: 27-letna Agata Buzek je v svoji domovini zelo znana mlada igralka, domače pa se počuti tudi na modnih brveh; medtem ko je njen oče Jerzy do jeseni leta 2001 vodil poljsko vlado, se je študentka igre sprehajala na modnih revijah. Čeprav se danes osredotoča na nastope v filmih in na odrskih deskah - v minulem letu je snemala pod vodstvom režiserskega mojstra Andrzeja Wajde ob boku Romana Polanskega -, pa tudi manekenske kariere še ni popolnoma obesila na klin. Povsem apolitična pa hčerka nekdanjega borca za državljanske pravice vendarle ni: lani se je odkrito izrekla proti vojni v Iraku, kritizirala pa je tudi pomanjkljivo angažiranje poljskih umetnikov v kampanji proti vojni v tej arabski državi.
SLOVAŠKA: Teniška igralka Daniela Hantuchova v minulem letu ni poskrbela zgolj za športno slavo, ampak se lahko pohvali tudi z vitko manekensko postavo. Na Slovaškem pa je med najbolj priljubljenimi športniki poleg članov hokejske reprezentance plavalka Martina Moravcova.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje