Se spomnite, kako ste se počutili, ko ste bili prvič zaljubljeni? Ko ste se prvič poljubili, prvič imeli mokre sanje, prvič čutili poželenje? Prvič goli objemali drugo golo telo in prvič seksali? So bile to lepe izkušnje, ste v njih uživali, ali vas je bilo strah, morda sram? Kaj ste takrat vedeli o užitku, čutnosti in intimnosti? Pa o soglasju in nedotakljivosti telesa? Ste se zaščitili pred nenačrtovano nosečnostjo in pred spolno prenosljivimi okužbami? Ste sploh vedeli, zakaj in kako se zaščititi?
Seks je normalen del življenja, vendar je pol stoletja po seksualni revoluciji še vedno pogosto neznanka in marsikje velik tabu. Pomembno vlogo pri detabuizaciji in destigmatizaciji spolnosti in razbijanju globoko zasidranih družbeno konstruiranih mitov, predsodkov, strahov, stališč in prepričanj ima z znanstvenimi dejstvi podprta celovita in sistematična spolna vzgoja.
Mladi nimajo celovite in sistematične spolne vzgoje
Čeprav v slovenskih osnovnih šolah nimamo celovite in sistematične spolne vzgoje, je statistika pri nas dobra – najstniških nosečnosti in splavov je izredno malo, prvi spolni odnos imajo mladi pri 17 letih in pol, dekleta nekoliko prej kot fantje, gimnazijke in gimnazijci nekoliko pozneje kot dijakinje in dijaki drugih srednjih šol. Prvi spolni odnos v večini načrtujejo, uporabijo kondom in niso pod vplivom alkohola ali drugih substanc.
Mladi v spolnost torej vstopajo odgovorno. Za zdaj. "Te številke ne povedo tega, da se stvari lahko zelo hitro spremenijo. V marsičem je to stanje posledica politik, ki izhajajo še iz socializma, recimo dobro urejene ginekološke mreže," je v oddaji Studio ob 17.00, v kateri smo govorili o spolni vzgoji v šolah, opozoril sociolog Roman Kuhar s Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani.
Leta 2016 so opravili reprezentativno raziskavo na dijaški populaciji, v kateri so mlade med drugim spraševali, kje dobijo informacije o spolnosti. "Raziskava je pokazala, da je glavni vir splet, takoj zatem sicer mama, ampak obstaja zelo velika razlika glede na spol. S hčerkami se mame pogovarjajo, sinovi so bolj prepuščeni spletu. Tretji vir so pa prijatelji. To so glavni viri informacij. Tisto, kar nas lahko najbolj skrbi, je, da je šola na koncu te lestvice, da so učitelji in učiteljice na koncu te lestvice," je pojasnil Kuhar.
Spraševali so jih tudi, o čem bi se želeli pogovarjati pri spolni vzgoji v šolah. Na prvem mestu so čustva in partnerske zveze. Šele na drugem in tretjem mestu spolno prenosljive okužbe, spolni odnosi, kontracepcija. Kaj pomenijo ti odgovori? "Zelo pomembno sporočilo je to: mi se želimo pogovarjati o ljubezni, želimo se pogovarjati o partnerskih zvezah in seveda spolnih odnosih, ki so del tega," je pojasnil Kuhar, ki je poudaril, da je spolnost bistveno širša tema kot zaščita in okužbe.
Zelo pomembno je tudi sistematično, pravočasno in ustrezno ozaveščanje mladih o telesni avtonomiji, spolni nedotakljivosti in spolnem nasilju. Kako to uvajati na vse ravni, od predšolske vzgoje naprej, pa je vprašanje, s katerim se že dalj časa ukvarjajo na zavodu za šolstvo, razlaga športna pedagoginja Špela Bergoč z Zavoda Republike Slovenije za šolstvo.
Kaj pa celovita in sistematična spolna vzgoja? "Mi šole spodbujamo, da se tega procesa lotijo sistematično in načrtno. Čeprav to ni v nobenem dokumentu zapisano, jih k temu nagovarjamo na različnih strokovnih srečanjih in izobraževanjih ter jih poskušamo opolnomočiti za to zahtevno in občutljivo delo na šolskem področju." Ob tem je poudarila, da v prenovi kurikularnih dokumentov vidijo nove priložnosti, zato bodo poskušali te vsebine in mehke veščine s področja spolne vzgoje vnesti v ta skupni šolski prostor, v področje ciljev za zdravje in duševno, socialno in telesno dobrobit.
Od Slovarja spolne vzgoje do Prvič
Od leta 1985 v Sloveniji nimamo več samostojnega predmeta spolna vzgoja, mladi se v šoli učijo o teh temah medpredmetno, po večini pa dobijo predvsem informacije z biološkega in javno zdravstvenega zornega kota, pa še to ne popolnih in najnovejših. Zato smo leta 2022 na RTV Slovenija v sodelovanju z reci.hr in Sexul vs. Barza pripravili mednarodni projekt Slovar spolne vzgoje, v katerem smo prek osebnih izkušenj mladih in s strokovnjakinjami in strokovnjaki razložili deset novih izrazov, o katerih mladi v šolah ne slišijo veliko.
Za valentinovo namesto rož in bombončkov celovite informacije
Najnovejši projekt Prvič želi spolnost obravnavati celovito. Zato nas je zanimalo, kako odraščanje in puberteto doživljajo mladi. Avgusta smo tako en teden snemali mlade, ki so se odzvali na vabilo k sodelovanju pri dokumentarni seriji in podkastu Prvič. Igrali so se igro steklenica resnice, vlekli listke z vprašanji in iskreno odgovarjali na njih. Kaj jim pomeni spolna in seksualna identiteta, kako so doživljali prvo zaljubljenost, prvo partnersko zvezo, kako povedo, če jim je kdo všeč, kako nekomu povedo, da jim ni več všeč, kaj naredijo, če kdo prestopi mejo. Zanimalo nas je tudi, kdaj so prvič videli pornografijo in kdo jim jo je pokazal, kako je bilo, ko so šli prvič do konca in kaj jim to sploh pomeni.
Pogovarjali so se spoštljivo, prijazno, delili so vsak svoje izkušnje, mnenja in stališča, poslušali drug drugega in se zabavali, kar boste lahko slišali v podkastu Prvič. O desetih različnih temah, ki se tudi prepletajo, je svoje izkušnje delilo 14 mladih, starih od 16 do 26 let, med njimi tudi Lavra Malavašič, ki je na vprašanje, kako se je imela na snemanju, odgovorila: "Res ful super! Kot ekipca se mi zdi, da smo se dobro ujeli. Vsak je bil zelo drugačen in različen, a obenem smo se super dopolnili karakterno. Sem mislila, da bom bolj živčna glede na to, da bom pred kamero, ampak je bilo zaradi res odlične celotne ekipe vse tako sproščeno in zabavno. Definitivno ena izmed najboljših in zabavnih izkušenj v življenju."
Njihove pogovore, ki smo jih posneli v Centru mladih Koper in v Dijaškem domu Poljane Ljubljana, v obliki "react videa" gleda Neža Prah Seničar vsakič z drugo znano osebo. Igralec Jurij Zrnec je denimo govoril o prvem spolnem odnosu, o nasilju je spregovorila boksarka Ema Kozin – Princesa, voditeljica Melani Mekicar pa je dopolnila izkušnje mladih v delu Pvič zatreskani, torej v delu o spolni privlačnosti in zaljubljenosti: “Na snemanju oddaje Prvič sem se verjetno najbolj zabavala od vseh mojih gostovanj v različnih oddajah. Osvežilno je bilo poslušati in biti del tako odprtega in raznovrstnega dialoga med mladimi o tako pomembnih temah. Mislim, da česa podobnega na nacionalki še ni bilo in v čast mi je, da sem bila lahko majhen delček tega.”
Prvič združuje 10 TV-oddaj, 10 podkastov in 10 izobraževalnih člankov, ki bodo objavljeni tudi na portalu Skit.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje