Tony Hawk je v svetu rolkanja tako pomemben in znan kot je Michael Jordan v svetu košarke. Ameriški poklicni rolkar danes praznuje 52. rojstni dan. Foto: EPA
Tony Hawk je v svetu rolkanja tako pomemben in znan kot je Michael Jordan v svetu košarke. Ameriški poklicni rolkar danes praznuje 52. rojstni dan. Foto: EPA

“Surferji so iskali neko alternativo, kako bi se lahko z deskami vozili tudi po suhem. Zgodilo se je, da so se najprej začeli voziti po klancu, nato po različnih bankinah. Potem ko so v tisti zloglasni suši, ki je pestila Kalifornijo v šestdesetih ali sedemdesetih, odkrili tudi bazene, ki takrat niso imeli dovolj vode, se je pa rodilo moderno rolkanje,” začetke rolkanja razloži Iztok Šumatić, predsednik Slovenske rolkarske zveze.

Ta bi rad rolkanje populariziral v Sloveniji. "Naše osnovno poslanstvo temelji na tem, da se šport predstavlja kot drugačen kot vsi drugi, torej, da gre za življenjski slog, da gre za subkulturo, ki je povezana z različnimi glasbami, trendi, ne nazadnje oblačenjem itd. Je pa eden naših prvotnih namenov, da poskrbimo za to, da tisti skejterji, ki bodo imeli željo priti na olimpijski igre, da jim to po naših močeh tudi zagotavljamo."

Poleg Ljubljane sta v Sloveniji še dva večja skateparka: v Novi Gorici in Mariboru, v kratkem pa se obetata še dva – v Kopru in Slovenj Gradcu. Foto: BoBo/Žiga Živulović jr.
Poleg Ljubljane sta v Sloveniji še dva večja skateparka: v Novi Gorici in Mariboru, v kratkem pa se obetata še dva – v Kopru in Slovenj Gradcu. Foto: BoBo/Žiga Živulović jr.
Rolkanje na OI 2021

Prihodnje leto bodo v Tokiu olimpijsko premiero doživeli deskanje na valovih, rolkanje in športno plezanje, Mednarodni olimpijski komite pa od lani vse omenjene športne panoge pozorno spremlja in se bo nato odločil o njihovi umestitvi v program OI 2024.

Rolkanje bi moralo kot olimpijski šport premiero doživeti prav letos v Tokiu, a je pandemija novega koronavirusa to preprečila. Šumatić še pravi, da bo bistvo rolkanja kljub vsemu ostalo, olimpijski šport je le ena izmed smeri, v katero lahko gre ta šport, subkultura pa še vedno ostane alternativen, uporniški, svobodni duh in tudi ulični življenjski slog. Rolkarji so vedno bili uporniki, temu se je prilagajal slog: "Skejtanje najprej izhaja surferske kulture, potem je postalo uporniško s trendi pankerskih oblačil itd., v 90. pa sta se prevzela moda širokih hlač in raperski pristop. Dandanes je spet svobodna izbira, kakšen slog boš 'fural' na rolki, skejterska kutura je vedno kazala smernice, kam je šla popularnejša kultura v smislu oblačenja, poslušanja glasbe itn."

Sorodna novica Longboardanje - adrenalinski, ekološki in hiter šport, ki združuje tudi Slovence

Šumatić je spregovoril tudi o trikih v rolkanju. “Ollie” je osnovni trik oz. manever, pri katerem se odrineš in z rolko skočiš, ne da bi jo prijel. "Ko se z zadnjo nogo odrineš, s sprednjo nogo potegneš po tem smirkovem papirju – temu mi rečemo grip –, izvedeš manever, da potem lahko skočiš ali na robnik ali prek stopnic. Iz tega potem izhajajo vsi moderni triki.”

Medijsko najbolj pokrit trik v zgodovini rolkanja je bil verjetno Hawkov 900-stopinjski obrat, ki ga je izvedel leta 1999 na Igrah X, in sicer po enajstih poskusih. Kakšni so najboljši dosežki danes? Šumatić navede primer: "Trik na zapornici, kjer je, recimo, pred kratkim en fant naredil obrat za 1260 stopinj. Še pred nekaj leti je bilo skorajda nepojmljivo razmišljati o takem manevru."

Vztrajnost in vaja sta pri rolkanju ključ do uspeha, brez poškodb tudi ne gre, zapestja in gležnji so najbolj na udaru.

Prve rolke so bile narejene iz navadnih desk in podvozja kotalk, danes poznamo pa tudi t. i. longboarde: "Ti so namenjeni bolj uživanju v sami vožnji, so težji, daljši, stabilnejši na podlagi." In precej manj primerni za izvajanje trikov kot rolka.

Več v spodnjem pogovoru, kjer je na voljo tudi kviz, ki je v ospredje postavil prav rolkanje.

Rolkanje - subkultura ali olimpijska disciplina?