Razloge iščejo v svoji prehrani. Foto: Reuters
Razloge iščejo v svoji prehrani. Foto: Reuters

Med 100 mladostniki, ki obiskujejo srednjo šolo na jugozahodu Nigerije, je kar devet parov dvojčkov. Da je številka nadpovprečna, se zavedajo tudi domačini, ki turiste v svoje kraje vabijo z napisom dobrodošlice: "Pozdravljeni v svetovni prestolnici dvojčkov."

V kraju Igbo Ora med drugimi etničnimi skupinami živi tudi ljudstvo Yoruba, ki je v tem delu Nigerije številčno dominanto. Že v študiji britanske ginekologinje iz leta 1970 je zapisano, da je v Igbo Ori med pripadniki Yorube na 1.000 rojstev rojenih 50 parov dvojčkov, kar je krepko nad svetovnim povprečjem.

Seveda vsi dvojčki niso enojajčni. Foto: Reuters
Seveda vsi dvojčki niso enojajčni. Foto: Reuters

Tudi imena za novorojene dvojčke so med Yorubi že vnaprej določena. Tisti otrok, ki se rodi prvi, nosi ime Taiwo, drugi pa Kehind (dogovor velja ne glede na to, ali je novorojenček deček ali deklica). Seveda nekateri dvojčki danes nosijo tudi drugačna imena.

Domačini razloge za visoko število dvojčkov iščejo znotraj svoje kulture. Verjamejo, da je za to zaslužna posebna prehrana. "Med nami je toliko dvojčkov zato, ker jemo liste okre," je za Reuters pojasnila 15-letna Kehinda Oyedepo, ki ima sestro dvojčico.

Okra je pri nas pogosto poimenovana tudi jedilni oslet ali bamija, uspeva pa v vročem in vlažnem okolju. Iz listov domačini pogosto skuhajo obaro, sicer pa lahko okro tudi kuhamo, pečemo ali cvremo.

Drugi razloge iščejo v amali – lokalni jedi, narejeni iz sladkega krompirja in tapioke. Z nobeno izmed zgoraj navedenih razlag pa se ne strinjajo strokovnjaki. Zdravnik Ekujumi Olarenwaju, ki sicer deluje v 160 kilometrov oddaljenem Lagosu, verjame, da se pojava ne da natančno pojasniti. "Razlog bi lahko iskali tudi v tem, da se Yorubi običajno ne poročajo zunaj svojega ljudstva."