John Tinniswood aprila letos, ko je dobil priznanje Guinnessove knjige rekordov za najstarejšega še živečega moškega na svetu. Foto: Guinnessova knjiga rekordov
John Tinniswood aprila letos, ko je dobil priznanje Guinnessove knjige rekordov za najstarejšega še živečega moškega na svetu. Foto: Guinnessova knjiga rekordov

Tinniswood se je rodil 26. avgusta 1912 v Liverpoolu, umrl pa je v ponedeljek v domu za starejše v kraju Southport v bližini Liverpoola. "Njegov zadnji dan je bil poln glasbe in ljubezni," je razkrila njegova družina in se ob njegovem slovesu zahvalila "vsem, ki so skrbeli zanj".

Tinniswood je aprila, ko so mu podelili naziv, za Guinnessovo knjigo rekordov svojo dolgoživost pojasnil s "čisto srečo". "Živiš bodisi dolgo bodisi kratko in glede tega ne moreš veliko storiti," je dejal in kljub temu svetoval zmernost pri vseh stvareh. "Če preveč piješ ali preveč ješ, če preveč hodiš ali s čimer koli pretiravaš, prej ali slej trpiš," je po navedbi Guinnessove knjige rekordov povedal aprila.

112-letnik je bil zvest navijač nogometnega kluba Liverpool – mimogrede, rojen je bil le 20 let po tem, ko je bil klub ustanovljen –, vsak petek pa je imel na jedilniku ocvrte ribe s krompirčkom, navaja francoska tiskovna agencija AFP.

Med drugo svetovno vojno je Tinniswood v vojski skrbel za izplačilo plač vojakom. Pozneje je delal v računovodstvu energetskih velikanov, kot sta Shell in British Petroleum. Upokojil se je leta 1972, ko je bil star 60 let.

Za sabo je pustil hčerko Susan, štiri vnuke (Annouchko, Mariso, Tobyja in Ruperta) ter tri pravnuke (Tabitho, Calluma in Nieve). Njegova žena Blodwen je umrla leta 1986.

Britanec je naziv najstarejšega še živečega moškega na svetu prevzel aprila ob smrti 114-letnega Venezuelca Juana Vicenteja Pereza. Najstarejši kadar koli živeči moški je bil Japonec Džiroemon Kimura (1897–2013), ki je dočakal 116 let.

Tudi trenutno najstarejša ženska na svetu je Japonka, in sicer Tomiko Itooka, ki je prav tako stara 116 let.