Zaradi padca jena so se turisti začeli zgrinjati na Japonsko, številni so prvič videli njene znamenitosti in posebnosti. Poleg opazovanja templjev in češnjevih cvetov se lahko obiskovalci Tokia zdaj pridružijo tudi vodenim ogledom sodobnejših čudes mesta – tamkajšnjih javnih stranišč.
Med najbolj cenjenimi japonskimi tehnološkimi izdelki v zadnjih letih so namreč prav stranišča, ki imajo čistilna pršila, ogrevane sedeže, glasbo in druge funkcije. Tokijski WC Shuttle je tako začel obratovati marca.
Potniki za odisejado z avtobusom plačajo 4950 jenov (približno 30 evrov). V sklopu vožnje obiščejo devet različnih stranišč – stene enega izmed njih ob vstopu uporabnika postanejo neprozorne, spet drugega je mogoče upravljati z glasovnimi ukazi.
Prvotno podvig ni bil mišljen kot turistična zanimivost
Straniščni projekt, ki ga je leta 2020 začela neprofitna ustanova The Nippon Foundation, je zaposlil različne ustvarjalce z vsega sveta, da bi v okrožju Šibuja izboljšali dostopnost in umetnost v 17 javnih straniščih.
Prvotno podvig ni bil mišljen kot turistična zanimivost, vendar je tamkajšnja vlada videla priložnost, da turistično pozornost preusmeri tudi na širše območje, stran od znanega in kaotičnega prehoda za pešce. "Vrhunec za obiskovalce je, da se lahko zapeljejo po manj obiskanih delih Šibuje in med obiskovanjem stranišč uživajo v celotnem okrožju," je povedala Jumiko Niši, vodja turističnega združenja v okraju.
"V Združenih državah Amerike ali Franciji, od koder sem, preprosto ne uporabljaš javnega stranišča. Tu pa si vesel, če greš, saj so izjemno čisti in varni, med seboj pa se tako razlikujejo, da se ti vsakokrat zdi novo odkritje," je povedala ena izmed turistk, ki se je za dvourno romanje odločila zaradi za oskarja nominiranega filma Perfect Days, ki govori o čistilcu stranišč v okrožju Šibuja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje