Valentinovo praznujejo na vseh koncih sveta. Foto: Reuters/EPA/Bobo
Valentinovo praznujejo na vseh koncih sveta. Foto: Reuters/EPA/Bobo
Valentinovo v Sloveniji

Z različnih koncev sveta namreč prihajajo fotografije zaljubljencev, ki se sprehajajo z roko v roki, se poljubljajo, rišejo srčke na vse mogoče površine, od peska do ledu, kičasto založene stojnice vabijo kupce z rdečimi vrtnicami, plišastimi srčki in baloni.

A v Iranu ni prostora za valentinovo - oblasti so ga že lani prepovedale. Nič bolj nad njim niso navdušene uzbekistanske oblasti, ki so letos začele spodbujati državljane, naj namesto valentinovega praznujejo rojstni dan srednjeveškega vladarja in pesnika Baburja. Uzbekistanske oblasti sicer niso uradno prepovedale valentinovega, so pa javnim občilom poslale navodilo, naj v novicah ne omenjajo praznika ljubezni, ki je v zadnjih letih postal zelo priljubljen med mladimi Uzbekistanci, oblasti pa ga imenujejo "z Zahoda uvožen tujek".

Kaj pa v Sloveniji?
Valentinovo je v 90. letih 20. stoletja v Sloveniji dobilo novo vsebino, ki je pred tem nismo poznali - valentinovo kot dan zaljubljencev je bilo pred tem neznano, Slovenci pa smo ga očitno sprejeli za svojega; k temu so pripomogli tudi trgovci, oglaševalci, gostinci ... V slovenski kulturni dediščini je valentinovo sicer znano kot dan, ko se začne prebujati narava. Od tod tudi rek: sv. Valentin ima ključe od korenin.

Zaslugo za uvedbo valentinovega, kot je danes znano po celotni Sloveniji, imajo tiskani mediji s konca 80. let 20. stoletja; ti so se tedaj zaskrbljeno spraševali, ali ne bi bil že čas za uvedbo tega praznika in njegove vsebine tudi pri nas, navaja etnolog Janez Bogataj v knjigi Slovenija praznuje, kjer piše, da prav v ta čas segajo "prvi zametki angloameriškega ali, bolje rečeno, globaliziranega praznovanja valentinovega v Sloveniji". Praznik ima sicer po njegovih navedbah več kot poltisočletno dediščino v Angliji, od koder se je razširil v ZDA in tam dobil dodatne materialne razsežnosti. Potem ga je spet prevzela Evropa kot potrošniško obliko, za katero stoji cela praznična industrija, je zapisal.

Korenine praznika so poganske in so povezane z željami po novem življenju, plodnosti in rasti v pomladnem obdobju, ki je bilo prvotno začetek novega leta.

Valentinovo v Sloveniji