Foto:
Foto:
Tudi menihi na Tajskem so si ogledovali prehod Venere.

Po 122 letih se je Venera danes znašla natančno med Soncem in Zemljo in potovala čez Sončevo ploskev. V planetarijih širom sveta so se gnetle množice in v dolgih vrstah čakale na teleskope, opremljene s posebnimi filtri, ki zavarujejo oči pri gledanju v Sonce.

V zgodovini astronomije je bilo to opazovanje zelo pomembno za določitev razdalje med Zemljo in Soncem, pojav pa je pomemben tudi danes, saj na tej metodi temelji iskanje planetov v drugih osončjih. Znanstveniki so pojav izkoristili za pridobivanje podatkov za nova astronomska dognanja.

V mednarodnem izobraževalnem projektu Prehod Venere 2004 (Venus Transit - VT -2004), ki poteka pod okriljem ESO-ja iz Garchinga pri Münchnu, sodeluje več kot 25 evropskih držav, med njimi tudi Slovenija. Namen projekta je predstaviti zgodovinski pomen prehodov in ugotoviti, kako natančno je mogoče z množičnim opazovanjem prehoda in uporabo sodobne tehnologije ponovno določiti razdaljo med Zemljo in Soncem.

Prehod Venere nastopi takrat, ko so na isti premici poravnani Sonce, Venera in Zemlja. Podoben je Sončevemu mrku, le da se namesto Lune znajde med Zemljo in Soncem Venera. Prehod Venere nastopi le štirikrat v 243 letih, torej približno enkrat do dvakrat na stoletje. Prihodnjič se bo pojav zgodil leta 2012, iz Evrope pa ga bomo lahko znova opazovali šele čez 113 let.

Ogled organiziran po vsej Sloveniji
V Sloveniji je opazovanje pojava organiziralo tudi Astronomsko društvo Orion, in sicer med 7. in 13. uro na Trgu svobode v Mariboru. Tudi v Ljubljani je bilo več javnih opazovanj, eno izmed njih na astronomskem observatoriju na Golovcu. Ogled je bil organiziran še na Jesenicah, v Kamniku, Medvodah, na Črnem Vrhu nad Idrijo, v Murski Soboti, Novi Gorici, Velenju in na Ptuju.

Astronomski krožek Gimnazije Šentvid in Astronomsko društvo Vega sta prehod Venere čez Sonce prenašali tudi na spletu.