Današnja Britanska skupnost narodov, ki je bila uradno vzpostavljena leta 1949, vključuje okoli 2,4 milijarde ljudi. Foto: EPA
Današnja Britanska skupnost narodov, ki je bila uradno vzpostavljena leta 1949, vključuje okoli 2,4 milijarde ljudi. Foto: EPA

Kraljico Elizabeto II. je bilo od lanskega oktobra, ko je noč iz neznanega razloga preživela v bolnišnici, zdravniki pa so ji svetovali počitek, le redko videti v javnosti. Prejšnji mesec se je okužila s koronavirusom, a se je 7. marca na gradu Windsor lahko srečala s kanadskim premierjem Justinom Trudeaujem. Čeprav je večino svojih obveznosti opravljala virtualno, pa je britanska javnost pričakovala, da se bo marca osebno udeležila vsaj treh. Njena prva javna obveznost od začetka počitka, ki bi se je morala udeležiti v živo, je bila maša ob dnevu praznovanja Britanske skupnosti narodov.

A iz Buckinghamske palače so sporočili, da kraljice Elizabete II. 14. marca na proslavi, ki vsako leto poteka drugi ponedeljek v marcu, ne bo. 95-letna vladarica naj bi svojega sina princa Charlesa tako prosila, naj se praznovanja 54 narodov, ki jih sestavlja kar 2,4 milijarde državljanov, v kraljevi cerkvi Westminster Abbey udeleži v njenem imenu.

Odločitev naj ne bi bila povezana s kakršno koli boleznijo, ampak je sledila pogovoru o udobnosti prevoza najstarejše monarhinje na svetu na in z maše. Ena izmed obveznosti naj bi bil sicer tudi diplomatski sprejem v gradu Windsor, a so tega prestavili, saj naj bi vlada menila, da je za to "neprimeren čas".

"Kraljica bo nadaljevala s preostalimi načrtovanimi obveznostmi," so še zatrdili v Buckinghamski palači. Tako naj bi se še vedno udeležila maše v cerkvi Westminster Abbey, ki bo potekala v spomin njenega pokojnega moža princa Filipa, ki je preminil lanskega aprila. Dogodka naj bi se udeležila večina članov kraljeve družine, izjema je le princ Harry, ki je z britansko vlado v sporu glede varovanja. Kraljičin vnuk je sicer izrazil željo, da jo čim prej obišče.