Ker se je mis Indonezije na tekmovanju za Miss Universe pokazala v kopalkah, ji grozi zapor. Foto: EPA
Ker se je mis Indonezije na tekmovanju za Miss Universe pokazala v kopalkah, ji grozi zapor. Foto: EPA
Islamski skrajnež
Skrajne islamske skupine, ki obsojajo lepotna tekmovanja, so v Indoneziji vedno glasnejše. Foto: EPA

Sodelovanje Nadine Čandravinata na tekmovanju in njeno razkazovanje v kopalkah "je dejansko žaljivo za dostojanstvo Indonezije in žensk," je dejal odvetnik Fronte za obrambo islama Sugito.

Čandravinata se ni uvrstila v nedeljski finale tekmovanja v Los Angelesu, na katerem je zmagala Portoričanka, vendar pa je bila v Indoneziji deležna velike medijske pozornosti, večinoma zaradi svojega mešanega indonezijsko-nemškega rodu in evrazijskega videza.

Sugito je povedal, da je Fronta vložila tožbo tudi proti štirim ljudem, vpletenim v sponzoriranje in organizacijo Čandravinatinega sodelovanja na lepotnem tekmovanju. "Skrbi me, da je Nadine samo žrtev njihovih ambicij," je dejal.

Po indonezijskem zakonu mora policija raziskati, ali obstaja dovolj dokazov v tem primeru, in če so, mora policija svoje ugotovitve predati tožnikom, ki se morajo odločiti, ali bodo primer predložili sodišču.

Lepotna tekmovanja v Indoneziji so prepovedana
Kazen za te obtožbe je od dve do šest let zapora, Sugito pa je povedal tudi, da je lepotno tekmovanje žaljivo ne samo za islam, ampak tudi za druge vere.

Vladni odlok proti sodelovanju na lepotnih tekmovanjih, ki je bil izdan, ko je bil predsednik Indonezije Suharto, je tehnično še vedno veljaven, čeprav ga v praksi ne upoštevajo že od leta 1998, ko je Suharto izgubil oblast.

Približno 85 odstotkov izmed 220 milijonov Indonezijcev je islamske veroizpovedi, zaradi česar velja Indonezija za državo, v kateri živi največ muslimanov na svetu. Čeprav je večina indonezijskih muslimanov zmerna in je indonezijska vlada uradno sekularna, postajajo skrajne skupine vedno bolj glasne in vidne.