Novo vozilo – gre za prirejen mercedes G-Class – je po navedbah Svetega sedeža skladno s papeževimi pogledi na okoljsko problematiko, saj je Frančišek skrb za okolje poudaril kot eno glavnih tem svojega papeževanja.
Generalni direktor skupine Mercedes-Benz, Ola Källenius, je ob predaji vozila spomnil, da papeževa vozila že tradicionalno dobavlja družba Mercedes-Benz. "Prvi avtomobil je bil izročen leta 1980 takratnemu papežu Piju XI." A tokratno vozilo je nekaj posebnega, saj je prvo povsem električno: "Temelji na povsem električnih vozilih serije G-Class, ki smo jih predstavili letos."
Beli papamobil, ob straneh okrašen s papeškim grbom, nosi registrsko oznako SCV1 (SCV je okrajšava za Status Civitatis Vaticanae oz. Država mesta Vatikan), poganja pa ga električni motor, prilagojen posebej nizkim hitrostim, ki jih papež potrebuje za javne nastope. "Mislim, da se bo papež med množico premikal skoraj tako, kot da bi lebdel, saj je to vozilo res zelo tiho," se je pohvalil Källenius.
Posebnosti vozila, kot sta dvignjen vrtljivi sedež in notranjost papamobila, so izdelane ročno. Källenius je ob tem povedal, da je bilo za izdelavo vozila potrebnih "na stotine ur strasti in rokodelskih spretnosti".
Papamobil papež običajno uporablja ob posebnih priložnostih, ko se na Trgu sv. Petra zbere velika množica ljudi, ali pa na različnih obiskih. Kdaj bo začel uporabljati novo vozilo, s Svetega sedeža niso sporočili. Po poročanju AFP-ja pa to vozilo ni prvo povsem električno vozilo, ki ga ima v svoji garaži Vatikan. Francoski proizvajalec avtomobilov Renault je namreč leta 2012 podaril električni avtomobil Frančiškovemu predhodniku Benediktu XVI.
Vatikan si je sicer po poročanju vatikanskega spletnega portala Vatican News zastavil cilj, da bodo do leta 2030 vsa vozila Svetega sedeža popolnoma brez emisij, kar je tudi del usmeritev papeža Frančiška. Ta tudi sicer pogosto poziva k ukrepanju proti podnebnim spremembam. V svoji encikliki Laudato Si iz leta 2015 je pozval svet k skupnemu delovanju za zaščito "skupnega doma". Leta 2023 pa je kritiziral počasno podnebno ukrepanje, nato pa se je kot prvi papež osebno udeležil podnebnih pogajanj Združenih narodov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje