Vojaške salve so se začele opoldne po krajevnem času (ob 13. uri po srednjeevropskem času).
Vojaki so izstrelili 41 nabojev, in sicer naboj na minuto, v različnih mestih, med drugim v Londonu, Edinburgu, Cardiffu in Belfastu, pa tudi v Gibraltarju in z vojaških ladij britanske kraljeve mornarice na morju.
Na podoben način so v preteklosti zaznamovali že smrt kraljice Viktorije in predsednika vlade Winstona Churchilla. Po vojaškem protokolu so to najdaljše mogoče salve, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Pokojnega princa Filipa so se s salvami danes spomnili tudi v Canberri in Wellingtonu, saj je Elizabeta II. tudi kraljica Avstralije in Nove Zelandije.
Pogreb v zasebnem krogu
Zastave bodo ostale spuščene na pol droga na vseh vladnih poslopjih vse do jutra po pogrebu, katerega datum še ni bil javno objavljen.
Princu Filipu pripada državniški pogreb, vendar naj bi si pred smrtjo zaželel zasebni pogreb. Tako pričakujejo manjšo zasebno slovesnost z vojaškimi častmi v kapelici svetega Jurija na gradu Windsor, kjer je princ preživel večino zadnjega leta skupaj s kraljico.
V opatiji Westminster, kjer sta se kraljica Elizabeta II. in princ Filip leta 1947 poročila, je v petek zadonelo iz zvonika 99-krat, enkrat za vsako leto Filipovega življenja.
Poklon v medijih in na športnih tekmovanjih
Britanske televizijske postaje so svoje programe prilagodile posebnim prispevkom, ki prikazujejo prinčevo življenje. Pregovorno razdeljeni britanski tisk pa je v današnjih izdajah neobičajno enoten v izpostavljanju stalne prinčeve podpore kraljici.
"Vsi jočemo z vami, gospa," so zapisali na prvi strani tabloida Sun, medtem ko so pri konkurenčnem Daily Mailu princu oddali čast na 144 straneh.
Princa so počastili tudi na športnih tekmovanjih. Vodstvo angleške nogometne zveze je priporočilo športnikom nošenje črnega traku na roki in minuto molka pred tekmami ta konec tedna, klubi pa to že izpolnjujejo.
Z dvema minutama molka so se vojvodi Edinburškemu poklonili pred današnjo slovito konjsko dirko Grand National.
Obdobje žalovanja po vsej državi
99-letni Filip, mož kraljice Elizabete II., je umrl v petek zjutraj na svojem domu na gradu Windsor. Vse do pogreba po vsej državi traja obdobje žalovanja. Glede na protokol kraljeva družina v tem času ne opravlja večine obveznosti in kraljica Elizabeta ne podpisuje zakonov, s čimer bi ti začeli veljati.
Ustavila se je tudi politična kampanja pred majskimi lokalnimi volitvami. Severnoirski lojalisti pa so v petek pozvali k prekinitvi izgredov, ki že več dni potekajo v Belfastu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje