Na dogodku Tesle je Elon Musk namreč predstavil dve vozili, ki za vožnjo ne potrebujejo voznika – futuristična robotska taksi in kombi – obenem pa je razkril tudi nadgrajene robote Optimus, katerih cena naj bi bila 30.000 ameriških dolarjev, njihova naloga pa naj bi bila predvsem pomoč pri hišnih opravilih, sposobni naj bi bili tudi paziti na otroke. Toda predstavitev z naslovom Mi, robot (We, Robot), ki se poigrava z naslovom zbirke kratkih zgodb Isaaca Asimova, je pritegnila tudi pozornost Alexa Proyasa, režiserja znanstvenofantastičnega filma Jaz, robot (I, Robot) iz leta 2004, ki temelji na omenjeni knjižni zbirki.

Ustvarjalec filma, v katerem Will Smith igra detektiva, ki je skeptičen do navidezno poslušnih androidov, je Muska v objavi na družbenih omrežjih obtožil kopiranja njegovega dela. "Hej, Elon, ali lahko, prosim, dobim nazaj svoje idejne osnutke?" je Proyas zapisal v objavi. Nekateri so se postavili na njegovo stran, drugi so bili bolj skeptični. Pojavile so se tudi trditve, da je tudi njegov film neizviren. Več ljudi je kot dokaz v komentarjih pustilo podobo kiborga v nemškem ekspresionističnem filmu Fritza Langa Metropolis iz leta 1927.

Na komentar nekoga, ki je izrazil dvome o Avstralčevi izvirnosti, je sicer odgovoril, da je pri ustvarjanju vizualnih elementov filma sodeloval z "zelo nadarjeno oblikovalsko ekipo", obenem pa lastnika Tesle ošvrknil s trditvijo, da on nima talentirane ekipe, a je ta, se zdi, "gledala veliko filmov, vključno z Jaz, robot".

Tudi Patrick Tatopoulos, produkcijski oblikovalec filma, ni ostal tiho. Pozneje je v svoji objavi zasnove filma ob bok postavil fotografije s Teslinega dogodka. "Mogoče se to zdi samo meni, a zdi se, da bi moral biti počaščen, da je Elon našel nekaj navdiha v mojih načrtih za Jaz, robot," je zapisal in pristavil, da je "v vsakem primeru to zabavno gledati", poroča BBC.

Navdih črpali že iz Štoparskega vodnika po galaksiji, Iztrebljevalca in One

Ni prvič, da so se ljudje spraševali, ali tehnološka podjetja iščejo ideje v znanstvenofantastičnih filmih in romanih – zlasti ker podjetja razvijajo nove pripomočke in robotiko, da bi unovčila zanimanje za umetno inteligenco.

Musk je v preteklosti že povedal, da ga je navdihnil Štoparski vodnik po galaksiji (The Hitchhiker's Guide to the Galaxy) Douglasa Adamsa, v knjigi se pojavi tudi humanoiden robot Marvin. Na njem je temeljil tudi Grok, robot, ki na družbenem omrežju X z malo humorja klepeta z uporabniki. Teslin futuristični Cybertruck je označil za "oklepnik iz prihodnosti, ki bi ga vozil Iztrebljevalec" (v angleščini znan kot Blade Runner).

Zdi se tudi, da je šef organizacije OpenAI Sam Altman maja potrdil primerjave med novim glasom ChatGPT-ja in virtualno asistentko, ki jo je v filmu Ona (Her) iz leta 2013 igrala Scarlett Johansson. Igralka je dejala, da je bila jezna in šokirana nad uporabo zvoka, ki je podoben njenemu glasu – ponudbo, da bi bila glas robota, ki uporabnikom bere na glas, je namreč zavrnila. Glas Sky je po kritikah zaradi podobnosti z glasom Johansson podjetje odstranilo, češ da ni mišljen kot "imitacija".