Odškodnina za delo Robina Williamsa znaša več milijonov ameriških dolarjev. Foto: EPA
Odškodnina za delo Robina Williamsa znaša več milijonov ameriških dolarjev. Foto: EPA

George Carlin, ki je umrl leta 2008, in Robin Williams, ki je pokojen že več kot sedem let, sta bila dva izmed najbolj priljubljenih komikov vseh časov. Upravitelji premoženja obeh komikov trenutno tožijo podjetje Pandora zaradi kršenja avtorskih pravic. Odvetnik, ki je enako tožbo na losangeleško sodišče vložil tudi za komike Billa Engvalla, Rona Whita in Andrewa Dicea Claya, v dokumentih trdi, da jim zaradi predvajanja zaščitenih šal pretočna glasbena storitev, ki si jo sicer lasti ameriški spletni radijski velikan Sirius XM, dolguje tantieme.

Prek radijske storitve na spletu naj bi ljudem ponujali in predvajali dela, med drugim tudi 27 avtorskih del oziroma albumov s posnetki nastopov Robina Williamsa. Podjetje ni imelo ustreznih dovoljenj, da predvaja šale komikov, Pandora naj bi se kršenja pravic zavedala, kljub opozorilom literarne agencije Word Collections pa je svoje ravnanje nadaljevala.

Otroci komikov prikrajšali za delež od zapuščine

V papirjih izpred nekaj let, naj bi priznali, da za predvajanje tovrstnega materiala nimajo dovoljenj in tako tvegajo, da jim lahko očitajo kršenje avtorskih pravic. Glede dovoljenj za dela naj bi se organizacija, ki se ukvarja s pravicami, s podjetjem začela pogovarjati leta 2020, a je Pandora razpravo lani končala.

Za večkratno predvajanje komičnih nastopov od Pandore nihče ni prejel niti centa, ponudba pa naj bi prispevala k vrednosti podjetja, otroke komikov pa prikrajšala za delež od zapuščine njihovih očetov. Tako v primeru Robina Williamsa odvetnik zahteva več kot 4 milijone ameriških dolarjev odškodnine, za Carlina okoli 8,4 milijona, za Whita pa celo okoli 13 milijonov odškodnine.