Ker je Peking začel zatirati in omejevati Alibabo, se je ustanovitelj spletnega velikana Jack Ma umaknil iz javnega življenja. Več časa naj bi preživel v tujini, letos pa se spet pogosteje pojavlja v javnosti, a se bolj osredotoča na raziskovanje in poučevanje. Aprila je univerza v Hongkongu objavila, da se bo Ma za tri leta pridružil tamkajšnji ekonomski fakulteti. Mesec pozneje je 58-letnik postal profesor na univerzi v Tokiu, tam naj bi ostal do konca oktobra. Nekdanji profesor angleščine se je tako vrnil k prvotnemu poklicu in že preživel ognjeni krst – za sabo ima prvo predavanje kot gostujoči profesor na tokijski univerzi.
Govor Maja, ki je postal eden najuspešnejših kitajskih poslovnežev, je temeljil na "njegovih bogatih izkušnjah in pionirskem znanju o podjetništvu in inovacijah". Podjetnik je študente, ki so prihajali tudi iz Japonske, Kitajske, Indije in Malezije, na posebnem dvournem večernem seminarju tako poučeval o filozofiji menedžmenta in o tem, kako lahko uspejo.
Po seminarju se je sicer vrnil na Kitajsko in se udeležil matematičnega dogodka, ki ga je organizirala Alibabina raziskovalna skupina v Hangžovu. Ma je poklepetal s finalisti svetovnega matematičnega tekmovanja, ki ga je organizirala akademija, ki jo je ustanovil leta 2018, in razpravljal o tem, kako bo tekmovanje "še naprej uvajalo inovacije in prinašalo novo zabavo tistim, ki imajo radi matematiko", poroča CNN.
Pekingu se je zameril s svojim kritiziranjem
Neposreden podjetnik je konec leta 2020 v govoru v Šanghaju kritiziral kitajske nadzornike. Nekaj dni po tem je Peking preklical produkt njegovega podjetja Ant Group, podružnice Alibabe, ki si lasti največjo platformo za mobilno plačevanje na svetu Alipay. Ta naj bi postal največja ponudba delnic v zgodovini sveta. Ukrep je zaznamoval začetek zatiranja kitajske internetne industrije in zasebnega sektorja brez primere, to vključuje tudi rekordno globo v višini 2,8 milijarde dolarjev (okoli 2,6 milijarde evrov) skupini Alibaba zaradi domnevne kršitve protimonopolnih pravil.
Od takrat je Ma večinoma izginil iz javnosti, domnevno je več časa tudi v Španiji in na Japonskem. Marca se je vrnil na celinsko Kitajsko, da bi podprl prelomni načrt prestrukturiranja Alibabe, ki je podjetje razdelil na šest ločenih enot. Po mnenju analitikov je bila njegova vrnitev simbolična poteza in verjetno "načrtovan medijski dogodek" Pekinga, da bi pomirili strahove zasebnega sektorja.
Podatki naj bi sicer kazali na to, da Peking za povečanje rasti in ustvarjanje služb nujno potrebuje zasebni sektor, saj ekonomskemu okrevanju ne kaže najbolje – industrijska proizvodnja in prodaja ne dosežeta pričakovanj, prav tako je rekordna brezposelnost med mladimi. Medtem sta kitajski voditelj Ši Džingping in premier Li Čjang pomirila investitorje, da je spet varno vlagati v državo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje