Kraljeva dinastija Savoia je z ukinitvijo monarhije v Italiji leta 1946 poleg oblasti izgubila tudi zbirko draguljev, tiar, uhanov, ogrlic in brošk. Več sto milijonov evrov vredno razkošje je odtlej shranjeno v trezorju Banke Italija v Rimu, poroča Yahoo News.
Potomci kraljeve družine očitno mislijo resno, saj je v torek potekalo že prvi srečanje med odvetniki Hiše Savoy in predstavniki banke. Britanski The Telegraph ob tem poroča, da naj bi banka prošnjo Savojcev in s tem odločanje o prošnji preusmerila na italijansko vlado.
"Italija bi morala narediti, kar je prav in primerno, in vrniti dragulje moji družini," je za The Telegraph dejal 49-letni princ Emanuele Filiberto iz Savoje. "Denarna vrednost draguljev nas ne zanima. Pomembnejši sta zgodovinska in sentimentalna vrednost, ki jo imajo za družino," je dodal.
Beneškemu princu se zdi "sramotno", da si Italija še zmeraj lasti kraljevi nakit. "Italija je verjetno edina republika na svetu, kjer je zasebna lastnina nekdanje kraljeve družine še vedno v rokah države. To je sramotno. Celo Rusija in Jugoslavija sta svoji kraljevi družini vrnili zasebno last," je dejal princ.
Ukinitev monarhije leta 1946
Princ Emanuele je vnuk zadnjega kralja Italije Viktorja Emmanuela III., ki je pred drugo svetovno vojno podpiral in omogočil vzpon fašističnemu voditelju Benitu Mussoliniji. Italijani so po vojni leta 1946 na referendumu podprli ustanovitev republike in ukinitev monarhije. S tem se je končala 86-letna vladavina Hiše Savoy, ki je v 19. stoletju imela pomembno vlogo pri risorgimentu oz. združitvi številnih državic v enotno Italijo.
"Vedno sem sanjal o Italiji"
Italija je po odpravi monarhije plemstvo izgnala in moškim potomcem kraljeve družine prepovedala vrnitev v državo, zato je Emanuele prvih 30 let svojega življenja preživel v izgnanstvu v Švici.
Leta 2002 je prepoved vstopa zapadla in Emanuele se je vrnil v Italijo. "Vedno sem sanjal o Italiji. Vedno sem se želel vrniti, ker sem se počutil Italijana," je princ lani zaupal medijski hiši Insider v svoji rezidenci v Monte Carlu.
Želje po ustanovitvi rojalistične stranke
Princ ne skriva političnih ambicij. Leta 2018 je za časopis Libero razkril, da razmišlja o ustanovitvi rojalistične stranke, ki bi se zavzemala za obnovo monarhije v Italiji.
49-letnik je sicer v Italiji s sodelovanjem v različnih šovih postal neke vrste televizijski zvezdnik.
Beneški princ v Los Angelesu
Edini neposredni moški potomec italijanske kraljeve družine se sicer primarno ukvarja z gostinstvom. V Los Angelesu je prvo restavracijo v svojem skromnem slogu poimenoval kar po sebi – Beneški princ.
Restavracija streže, uganili ste, italijansko hrano. "Vse, kar sem poskušal početi v življenju, je povezano s promocijo moje kulture in države. Hrana je zelo pomembna za Italijo," je v lanskem intervjuju še povedal za Insider.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje