Zdaj pripravlja nekaj podobnega - le da bo temu priključil še Predmestje.
Predmestje, legendarno slovensko skupino, ki je konec sedemdesetih let in na začetku osemdesetih kraljevala na jugoslovanskih džezrockovskih odrih, je Pompe, njen edini član, ki je igral v vseh zasedbah, po dolgih letih premora ponovno sestavil, in sicer za petkov koncert Zame in zate. A Pompe, ki je pred meseci praznoval okroglo obletnico, ni ostal le ob misli, da znova združi Predmestje, temveč je znova vpoklical vse "moči" Pande. " Še posebej pa sem vesel, da so se k povabilu odzvale vse naše pevke. Ko sem začel klicati, sem bil zelo skeptičen in v dvomih, ali bodo pristale. Toda so," je dejal v pogovoru za MMC.
Na odru bodo obiskovalci lahko spremljali nekdanje člane Predmestja: Petra Grudna, Janeza Hvaleta, Aleksandra Malahovskega, Slavka Lebarja, Marjana Lebarja, Marka Bitenca, Andrej Petkoviča in vodjo Andreja Pompeta. V drugem delu koncerta pa bodo na oder stopili člani skupine Panda, v družbi vseh svojih dozdajšnjih vokalnih solistk (Suzana, Suzana, Katja, Saša, Sara).
Več o samem koncertu smo povprašali Pompeta.
Po lanskem koncertu v čast 25. obletnice delovanja Pande boste čez nekaj dni znova obudili vso nostalgijo, ki spremlja skupino. A tokrat boste svoje spomine s Pando povezali s spomini na Predmestje, kjer se je vaša pot začela. Kaj vas je motiviralo k organizaciji še enega tovrstnega koncerta?
Jaz sem pred nekaj meseci dopolnil dvakrat 30 let in prijatelji so me začeli nagovarjati, naj organiziram koncert, na katerem se bomo lahko vsi spominjali vseh mojih let muziciranja. Nato sem se srečal s prijateljem, ki nam pomaga pri organizaciji naših koncertov s Pando, in ideja se je počasi začela realizirati. Sprva sem razmišljal, da bi nastopil samo s Pando. Nato pa sem se spomnil, da mi je uspelo zbrati skupaj fante iz prvega Predmestja, ko je Dragan Bulič organiziral dogodek Še pomnite, prijatelji. Sam pri sebi sem si rekel: "Pišuka, če mi je takrat uspelo, zakaj mi ne bi tudi zdaj!" Toda jaz sem šel v svojem razmišljanju še naprej, kajti Predmestje je imelo več zasedb, namreč vmes so člani odhajali v vojsko in se posvečali drugim stvarem. Poklical sem še druge fante in bili so takoj za. Zdaj imamo čudovit spored.
Kaj pripravljate za koncert Zame in zate?
Zaigrali bomo našo največjo uspešnico Oaza in Ritem življenja s prvim Predmestjem. Nato bo na oder prišla druga postava Predmestja ... V posebno čast si štejem, da se nam bo pridružila na odru Neca Falk. Jaz sem zanjo pisal skladbe v 80. letih prejšnjega stoletja. Tudi zmagovali smo skupaj na Slovenski popevki. Rekla je, da bo naredila izjemo in bo prišla zapet, ker sem jo jaz poklical in zato ker imam jaz rojstni dan. Ona je nehala, zato sem bil še bolj pazljiv pri vabilu, ampak je rekla, da pride brez težav. Na vajah je bilo super. Zveni sveže kot pred 20 leti. Vesel pa sem tudi, da bo z nami tudi Hamo, ki je že lansko leto na naši 25. obletnici Pande pokazal, kako dobro lahko zvenijo Pandine skladbe z moškim vokalom. Še posebej pa sem vesel, da so se k povabilu odzvale vse naše pevke. Ko sem začel klicati, sem bil zelo skeptičen in v dvomih, ali bodo pristale. Toda so. Vse. Celo Saša, ki je bila z nami najkrajši čas in je morala stran zaradi mednarodne skupine, v kateri je začela delovati. Lani ni smela nastopiti z nami. Zdaj pa je rekla, da bo lahko. To me zelo veseli. Drobne rane, ki so takrat nastale, so se že zacelile. Zelo pa sem vesel tudi druge Suzane, ki je znova pripravljena, da bo pela z nami.
Kje so danes pevke, kot je Neca Falk?
Neca je enostavno nehala. Ker pevec ima svojo življenjsko dobo. Še posebej ženska kot pevka. Težavno v tem času pa je tudi, ker ljudje glasbo tudi gledamo. Dokler je tvoja podoba zanimiva, toliko časa jo kažeš. Ali kolikor časa se ti v njej dobro počutiš, jo kažeš. Ona se je nato preusmerila v fotografijo. Ostala je ustvarjalka. Jaz tudi zase vem, da bom do konca ustvarjalec. Lahko mi daste tudi tri žice in bom že nekaj naredil z njimi (smeh).
Kaj se je dogajalo s Predmestjem, da je imel vedno tako kratka obdobja trajanja s posameznimi zasedbami glasbenikov? Zakaj je bilo toliko zamenjav?
Mi smo nastali leta 1976. Takrat smo posneli dve plošči in že vmes sta se zamenjala dva člana zaradi vojske. Potem sem jaz moral v vojsko in smo enostavno nehali. Ko sem prišel nazaj, se mi je zdelo škoda, da ne bi nadaljevali. Tudi drugi bobnar je imel veliko iniciativo, toda je potem nehal. Takrat smo prišli skupaj s člani nekdanje skupine Izvir: z bobnarjem, basistom in takrat še pevcem smo naredili drugo Predmestje in posneli še dve plošči. Jaz od takrat tiste glasbe nisem več poslušal. Šele zdaj sem začel malo obujati spomine nanjo. In zdaj po vajah ugotavljam, da so bile stvari prav na mestu. Dobro je, da bomo lahko zdaj generacijam, ki jih takrat še ni bilo, pokazali, da je obstajala muzika, ki je v jugoslovanskem prostoru nekaj pomenila. Mi smo le zdaj vpeti v prostor, ki je zelo majhen. Hvala bogu, da se je slovenska muzika zelo razvila. V Jugoslaviji pa je bilo težko za slovenske skupine. Vemo, da so v glavnem uspevali Buldožer, ki so prepevali bolj ali manj v hrvaščini, drugače pa nisi mogel priti zraven. Predmestje smo imeli lepe priložnosti takrat, da smo lahko šli na turneje s skupinami, kot je Parni valjak itd. V Subotici smo igrali s skupino Leb i Sol. Igrali smo na znamenitih opatijskih festivalih, kjer je bila zbrana jugoslovanska srenja. Takrat smo doživljali zelo lepe trenutke na napornih turnejah po Jugoslaviji. Tam ugotoviš, kako se drugačni narodi drugače odzivajo na glasbo. Večina slovenskih skupin ve, kako je v Sloveniji, a že tu vemo, da je na Štajerskem drugače kot na Dolenjskem. Če pa si prišel v Makedonijo ali Črno goro, so bile popolnoma druge zgodbe.
Zaradi česa so Predmestje tako lepo sprejeli po drugih državah nekdanje Jugoslavije?
Mislim, da zato, ker smo v glavnem igrali instrumentalno glasbo. Jezik je bil vedno težava. Mi smo na četrti plošči malo prodali dušo in vokalne skladbe posneli v srbohrvaščini. Ne vem pa, ali je bila srbščina ali hrvaščina (smeh). Nekaj je bilo, ker so razumeli (smeh). Meni nikoli ni bilo jasno, kako da mi njih razumemo vse, oni pa nas nič.
Ste morda zaradi želje po vokalu v svojih skladbah pozneje začeli pot s Pando?
Do Pande je prišlo zelo naključno. Ko smo nehali s Predmestjem, sem začel delovati z nekim studiem kot producent. Nekega dne smo delali neko himno in med njimi je kot vokalistka nastopala tudi Suzana Jeklic - naša prva pevka. Kot producent sem jo poslušal in imela je izjemno zanimiv in lep glas. Ampak način petja je bil še precej surov. Zamikalo me je. Začela sva se pogovarjati, kaj bi jaz dal njej, da zapoje. Suzani je bilo všeč in naredila smo nekaj skladb, ki še niso bila Panda. Nato pa je stvar toliko dozorela, da je bil čas, da smo zbrali še instrumentaliste in nastala je Panda. Prva zasedba je bila popolnoma drugačna od zdajšnje. In dva iz prvotne zasedbe bosta v petek prišla odigrati eno skladbo. Jaz niti nisem razmišljal o vokalu v svoji skupini. V tistem času sem jaz veliko skladb napisal za Neco Falk, Vlada Kreslina, Tatjano Dremelj ... Precej produktiven sem bil. Ampak nekega dne sem si rekel: "To nisem jaz." Rekel sem si, da bom delal to, kar moje srce in duša zahtevata, saj nisem bil odvisen od glasbe, da bi preživel.
Kakšna pa je razlika med ustvarjanjem za Pando in drugimi vašimi projekti, ki so bolj komercialno naravnani, tj. za oglase?
To je čisto druga stvar. Komercialno delaš, da bo stvar uspeha. Za skupino pa delaš to, kar je v tebi.
Glede na to, da ste se v zadnjem času precej zbližali s Hamom, so to morda vaše neizsanjane sanje, da bi Panda po vseh vokalistkah imela kdaj moški vokal?
(Smeh). Če sem popolnoma odkrit, smo nekajkrat pomislili, da bi malce poenostavili življenje v skupini (smeh). Še posebno takrat, ko se je zaključila zgodba s kakšno pevko. Kakor koli vzameš, smo si moški in ženske različni. Moški smo enostavni, ženske pa imate malce drugačne poglede na stvari. Kar ni nič narobe (smeh). Včasih pa se zelo zakomplicira. Kadar koli smo iskali, smo vedno intuitivno izbrali pevko. Je pa res, da me je lani marsikdo vprašal, ko je videl Hama z nami na odru, zakaj ne bi kdaj poskusili z njim. Vem, da je njegova glasba drugačna kot naša. Ko je beseda med mano in Hamom nanesla na skupno sodelovanje, sva vedno prišla do istega zaključka, namreč Hamo ima toliko svojih projektov, v katere je vpet, da je Panda zanj trenutno neuresničljiv projekt. Sam je večkrat poudaril, da bi rad sodeloval tudi s Pando, toda zdaj mora pokazati svoj obraz. Jaz menim, da ima prav. Ker če v tako majhnem prostoru, kot je slovenski, začneš delati vse, postaneš nihče. Lahko si dober. Ljudje te cenijo. Toda nimaš svojega jaza. Teh pevcev je pri nas preveč - ki niso nihče. Dobro pojejo, in to je tudi vse. Tako da bomo kar ostali pri ženskah (smeh).
Tudi ljudje se težko navadijo na spremembe.
Ja, jaz mislim, da če bi prišla Panda z moškim vokalom, bi izgubili polovico poslušalcev. To je tako, kot če bi BMW začel izdelovali mopede in nehal avtomobile, nihče jih ne bi kupil.
Zoran Predin je v nedavnem intervjuju za MMC dejal, da se bo poslovil kar na odru sredi nastopa in do takrat bo skladal in pel. Je mogoče za skupino in izvajalce lažje ostati do zadnjega?
Mi živimo v srečnem času, da so Rolling Stones aktivni in da čeprav niso več videti lepi, so že takšna fama, da ni pomembno, kako so videti. Če postane glasba glavno vodilo - kar tudi jaz priznavam pri glasbi: glasbo se posluša in ne gleda -, je za glasbenika lažje. Jaz se usedem za tipke in igram.
Lahko pričakujemo, da se bo Predmestje znova aktiviralo po vsem tem času in pripravilo nove projekte?
Moja intimna želja je, da se prej ali slej vrnem v te vode. Ali bo to Predmestje ali kaj drugega, še ne vem. Toda ko vidim odzive, ki jih dobivam od ljudi ob misli, da se vračam na oder s Predmestjem za jubilejni koncert, se zna kaj hitro uresničiti. Seveda pa bomo preigravali stare stvari in ustvarjali nove. Stare stvari je lepo preigravati do neke mere, ampak kreativni človek mora vedno nekaj delati.
Je mogoče, da boste instrumentalne skladbe s Predmestjem začeli preigravati s Pando?
S Pando mislim, da to ne gre skupaj. Mi imamo skupaj narejenih kar nekaj instrumentalnih skladb - iz časov, ko nismo imeli pevke. To lahko mi zaigramo sem in tja. Tisti, ki je naš oboževalec, hoče imeti vokal in določene pesmi. Mešati oboje skupaj ni najbolj pametno.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje