William je svojo dolgoletno dekle Kate zaprosil oktobra med desetdnevnih počitnikovanjem v Keniji in ji ponudil materin zaročni prstan. "Na ta način sem poskrbel, da je del tega dne tudi moja mati," je pojasnil princ William in dodal: "Ker je bil prstan materin, mi seveda veliko pomeni, tako kot mi Kate pomeni veliko. Edino pravilno je, da oboje na ta način združim."
Svoj prvi javni nastop v vlogi prinčeve zaročenke je Kate sicer opravila z odliko, o zaroki pa je dejala: "Zdi se, da je bila za naju zaroka logičen korak naprej." Ko so novinarji Williama podražili, zakaj se je z zaroko tako dolgo obotavljal, pa je dejal, da se zdi, da je "čas zdaj ravno pravi".
Prvi se je po oznanitvi novice (sporočilo za javnost so poslali iz rezidence velškega princa Charlesa) oglasil premier David Cameron, ki je novico izvedel med zasedanjem kabineta, jo takoj delil s svojimi kolegi, nato pa paru zaželel veliko sreče na skupni poti. Podobno sporočilo za javnost je izdal tudi Nick Clegg, podpredsednik britanske vlade, ki je ob tem še zapisal, da z ženo Miriam želita mlademu paru najlepši poročni dan, je poročal BBC.
Cameron: Dajte jima prostor in čas
Cameron je sicer pozneje opozoril še na to, da imata zaročenca kljub položaju, ki ga ima William v britanskem kraljestvu, pravico tudi do zasebnosti: "To je velik trenutek za proslavljanje, ampak ob tem ne smemo pozabiti na ta dva mlada, ki se ljubita, ki sta se odločila za tak korak in ki se veselita poroke, dati jima moramo prostor in čas, da razmislita o svoji prihodnosti in vsem, kar ju še čaka." Londonski župan Boris Johnson pa je ob obveznih čestitkah še ugotavljal: "Res je zanimivo, kako je to (kraljevska poroka, op. a.) razveselilo celo državo."
"Vaje je bilo dovolj"
Britanska kraljica Elizabeta II. je med prvimi čestitala vnuku za zaroko, njegov oče, princ Charles pa je dejal, da je ob novici "naravnost vzhičen" in se pošalil: "Saj sta dovolj dolgo vadila."
Mediji ob tem že ugibajo, kdaj natančno bo poroka - kraljevi zgodovinar Hugo Vickers je za BBC tako dejal, da poroka skoraj zagotovo ne bo avgusta, saj so takrat počitnice, junija pa prav tako najverjetneje ne, saj bo takrat princ Philip, mož kraljice Elizabete praznoval 90 let. Vickers je zato prepričan, da bosta mladoporočenca pred oltar stopila enkrat julija. A ugibanja se pojavljajo tudi glede drugih podrobnosti poroke - komu bo Kate zaupala izdelavo poročne obleke (skoraj zagotovo bo to britanski oblikovalec, morda Stella McCartney, piše BBC), kakšen nakit si bo izbrala, kdo bo izdelal prstane itd.
Ves čas zveze pod žarometi
Zaroka bodočega britanskega kralja, ki je za očetom Charlesom drugi v vrsti za prestol, je bila sicer pogosto tema rumenih medijev - izjemno glasne so govorice prvič postale že konec leta 2006, kakšno leto po tem, ko se je izvedelo, da sta Kate in William, ki sta se spoznala med šolanjem na Univerzi St. Andrews na Škotskem, par. Takrat je blagovnica Woolworths, prepričana, da bo zaroka razglašena vsak trenutek, izdala spominske krožničke in skodelice s podobo mladega para.
Medijski pritisk razlog tudi za začasen razhod
Takrat se je začela prava medijska invazija na kraje, kjer sta se zadrževala oz. živela William in (predvsem) Kate. Stvari so šle tako daleč, da sta se zaljubljenca spomladi leta 2007 celo razšla, saj Kate ni mogla več prenesti medijskega pritiska. Pozneje je prek odvetnikov vložila tudi tožbo zaradi nadlegovanja, saj so njeno londonsko stanovanje neprestano oblegale gruče fotografov.
Ko sta se nekaj mesecev pozneje spet znašla v objemu, so za mladenko organizirali varovanje, britanski mediji pa so se z Buckinghamsko palačo in Katinimi odvetniki dogovorili, da nad dekle ne bodo več pošiljali hord paparacev - kar je tudi razlog, da so fotografije bodoče kraljice po letu 2007 izjemno redke.
Univerza: Lahko se poročita tudi pri nas, na Škotskem
Poroka bo sicer pozno spomladi ali zgodaj poleti prihodnje leto v Londonu, ob tem pa so se že oglasili predstavniki univerze St. Andrews, kjer so počaščeni, da se je romanca začela ravno pod njihovo streho. Ob tem so mladi par opomnili na možnost, da se lahko, ker sta diplomirala na univerzi, poročita v njihovi kapeli svetega Salvatorja.
Člani britanske kraljeve družine se sicer tradicionalno poročajo v Westminstrski opatiji, kjer potekajo tudi pogrebi, krsti in drugi podobni dogodki. Izjemo sta predstavljala le princesa Diana in princ Charles, ki sta se julija 1981 (William se bo tako poročil natanko tri desetletja po poroki svojih staršev) poročila v katedrali svetega Pavla.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje