"Alkohola ne potrebujemo za naše zdravje in življenje," je na novinarski konferenci dejal generalni tajnik Slovenske karitas Peter Tomažič. Vsiljevanje alkohola po njegovem mnenju ni gostoljubje, ampak prav nasprotno. Alkohol je nevaren in prebrisan nasprotnik, ki preži na našo ranljivost. Včasih je potrebnih 10 ali 20 let, da se pojavi sindrom alkoholne odvisnosti, včasih pa se to zgodi v nekaj mesecih, ko izgubimo svojca, službo ali zaradi odhoda otroka in upokojitve, je dejal Tomažič.
Po njegovih besedah alkohol igra v Sloveniji simultanko z 200 odraslimi osebami, ki imajo veliko težav z alkoholom ali so celo odvisne od njega. Vsaka četrta družina v državi pa se spopada s problematiko alkoholizma. "Imamo veliko boljših izbir, kot je pitje alkohola. Imamo šport, svoje konjičke, zelo pomemben je odnos do drugih ljudi. Vsi smo na potezi, da pijemo manj, da bo manj trpljenja in škode," je še dejal Tomažič.
Področna sekretarka v javni agenciji za varnost prometa Mateja Markl je povedala, da je alkohol glavni dejavnik tveganja najhujših prometnih nesreč, saj je na letni ravni tretjina umrlih povezana z vinjenimi povzročitelji prometnih nesreč. Po njenem mnenju je edina spremljajoča toleranca v prometu ničelna toleranca, kar pomeni brez pitja alkohola. Postregla je tudi s podatkom, da je bil lani delež voznikov, ki so pod vplivom alkohola povzročili prometne nesreče, v katerih je umrlo 27 ljudi, 37-odstoten. Ti vozniki pa so imeli v krvi povprečno 1,4 promila alkohola.
Alkohol povzroči več kot 900 smrti letno
Kot je izpostavila predstavnica Nacionalnega inštituta za javno zdravje Karmen Henigsman, je leta 2019 Slovenec, starejši od 15 let, v povprečju spil 91 litrov piva, 48 litrov vina in tri litre žganih pijač. Dejala je tudi, da skoraj polovica odraslih Slovencev pije čezmerno, Slovenija pa je po obsegu posledic čezmernega pitja v svetovnem vrhu. Ocena zdravstvenih in drugih stroškov, povezanih s pitjem alkohola, znaša 228 milijonov evrov letno. Trošarine od alkohola pa znašajo približno 103 milijone evrov na letni ravni.
Vsak dan v Sloveniji izključno zaradi razlogov, povezanih z alkoholom, umreta najmanj dva človeka. Če upoštevamo še prometne nezgode, vsako leto v povprečju umre 927 ljudi. Vsak dan pa je v Sloveniji zaradi vzrokov, povezanih izključno z alkoholom, v povprečju 10 novih hospitalizacij. Ključna javnozdravstvena sporočila na podlagi znanstvenih spoznanj pa so po besedah Henigsmanove čim manj ali nič alkohola, varna meja pitja alkohola ne obstaja, vsako pitje alkohola je tvegano, zato je treba izbirati zdravo alternativo. Ambasadorka letošnje akcije, ki jo je Slovenska karitas organizirala z javno agencijo za varnost prometa in spletno stranjo Med.Over.Net, potekala pa bo do 3. aprila, je šahovska velemojstrica Laura Unuk.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje