Poslanci odbora DZ-ja za zdravstvo so na dopoldanski seji razpravljali o predlogu sprememb zakona o omejevanju porabe alkohola. Foto: DZ/Matija Sušnik
Poslanci odbora DZ-ja za zdravstvo so na dopoldanski seji razpravljali o predlogu sprememb zakona o omejevanju porabe alkohola. Foto: DZ/Matija Sušnik

Seja odbora DZ-ja za zdravstvo je bila prekinjena še pred glasovanjem o predlogu sprememb zakona o omejevanju porabe alkohola. Predsednica odbora za zdravstvo Tamara Kozlovič (Svoboda) je pred prekinitvijo seje pojasnila, da je ob 13. uri predviden začetek seje parlamentarnega odbora za finance. Seja odbora za zdravstvo se bo zato nadaljevala v petek ob 10. uri, je dejala.

Poslanci opozicijske stranke SDS so sicer v svojih razpravah med drugim poudarjali, da predlog zakona nikakor ne bi omogočil točenja alkohola mladoletnim. Prav tako bi bilo točenje alkohola mogoče le na dogodkih oziroma prireditvah, ki v šolah potekajo takrat, ko ni pouka ali obšolskih dejavnosti. Iz vrst koalicije pa je bilo slišati opozorila, da bi s sprejetjem predlaganih zakonskih sprememb otrokom poslali napačno sporočilo. Slišati je bilo tudi številna opozorila o veliki porabi alkohola med Slovenci.

Na seji so poslanci sicer večkrat poudarili tudi primer s konca lanskega leta. Takrat je poslanka Svobode in svetnica v Mestni občini Krško Tamara Vonta nasprotovala izvedbi martinovanja v prostorih ene od osnovnih šol v občini Krško. Zaradi nasprotovanja je bila deležna številnih kritik in žaljivk na družbenih omrežjih, so takrat opozorili pri Svobodi.

Burno razpravo so sicer spremljali očitki poslancev, da jih drugi poslanci motijo med razpravo, pa tudi očitki o žalitvah z ene in z druge strani ter pozivi predsedujoči k izreku opominov.

Opozorila o trenutnem nezakonitem stanju v praksi

Poslanec SDS-a Žan Mahnič je med razlogi za predlagane spremembe poudaril, da so se na SDS obrnili številni posamezniki iz različnih društev in organizatorji prireditev. Ob tem je dodal, da je po trenutno veljavnem zakonu prodaja alkohola v objektih in na zemljiščih, ki so namenjena dejavnosti vzgoje, izobraževanja in zdravstvene dejavnosti, prepovedane. Gre tudi za šolske športne dvorane, v katerih denimo priredijo koncert, je pojasnil.

Sorodna novica Svoboda obsoja napade na svetnico Tamaro Vonta zaradi odpovedi martinovanja

A je trenutno stanje po njegovih besedah nezakonito, saj na koncertih in prireditvah v tovrstnih prostorih prodajajo tudi alkohol. Slišati je, da se zdravstveni inšpektorat tega zaveda in da obstaja tiho nenapisano pravilo, da se tovrstni primeri ne nadzorujejo, je povedal Mahnič. V SDS-u po njegovih besedah tako predlagajo, da se trenutno nezakonito stanje spremeni v zakonitega. Večkrat je poudaril tudi, da koncerti in prireditve v šolskih športnih dvoranah večinoma potekajo ob koncih tedna, ko tam ni učencev.

Poslanec NSi-ja Aleksander Reberšek je poudaril, da se zaveda, da je čezmerno pitje alkohola v Sloveniji velika težava. Temu bi morali nameniti bistveno več pozornosti, je dodal. Poudaril je pomen kulture pitja, ki pa se po njegovem prepričanju ne bo izboljšala s prepovedjo alkohola v šolah. Pri prepovedi bi šlo po njegovih besedah za zatiranje dogajanja v manjših krajih, kjer ni na voljo veliko primernih prostorov za prireditve.

Vlada in koalicijske stranke ocenjujejo, da bi spremembe vodile v napačno smer

Vlada predlogu sprememb zakona nasprotuje, je pojasnil državni sekretar na ministrstvu za zdravje Iztok Kos. Poudaril je, da je pitje alkohola v Sloveniji širša družbena težava. Alkohol je daleč najbolj razširjena psihoaktivna snov, ki ima izrazito negativen vpliv na življenje posameznikov, njihovih družin in družbe kot celote. "Varne meje pitja alkohola ni," je opozoril. Vlada po njegovih besedah ocenjuje, da bi bile rešitve v smeri prepuščanja šolskih prostorov ponudbi točenja alkohola neprimerne. "Predstavljale bi slabo sporočilo o socialni sprejemljivosti in normalnosti pitja alkohola predvsem med mladimi, ki šele vzpostavljajo svoj vrednotni okvir in še nimajo polno razvitega občutka za odgovornost," je opozoril državni sekretar.

Sorodna novica Otroci alkoholikov živijo v nestabilnih razmerah, strahu in sramu

Poslanka Levice Nataša Sukič je poudarila, da poslanci s svojim početjem, tudi s sprejemanjem zakonov, promovirajo določene vrednote. "V tem primeru vi promovirate normalizacijo pitja alkohola v izobraževalnih ustanovah," je očitala poslancem SDS-a. Naloga poslancev je, da sprejemajo take zakone, katerih ozaveščevalni učinki bodo pozitivni za družbo, je dodala.

"Jasno je, da alkohol v šolo ne sodi," je poudaril tudi poslanec Svobode Aleksander Prosen Kralj. Šole namreč niso le izobraževalne ustanove, pač pa tudi zatočišče otrok. Navedel je primer otrok, ki izhajajo iz družin s težavami zaradi alkohola. "Če bodo otroci videli, da se v teh dvoranah iste stvari dogajajo kot doma, se pravi, ko se šola čez noč prelevi v gostilno, se zmanjšuje zaupanje v institucijo," je opozoril. Poslanci koalicijske stranke SD na seji niso razpravljali. Nasprotovanje predlogu spremembe zakona sta na seji izrazila tudi predsednik Slovenskega združenja za kronične nenalezljive bolezni Franc Zalar in direktor Inštituta za raziskave in razvoj Utrip Matej Košir.