Prenovljen sistem glavarinskih količnikov naj bi začel veljati 1. januarja. Foto: BoBo
Prenovljen sistem glavarinskih količnikov naj bi začel veljati 1. januarja. Foto: BoBo

Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides ocenjuje, da je nesprejemljivo, da ga ministrstvo in Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) nista vključila v prenovo sistema glavarinskih količnikov. Takšno ravnanje namreč po navedbah sindikata predstavlja hudo kršitev kolektivne pogodbe za zdravnike in zobozdravnike.

Sistem glavarinskih količnikov je del standardov in normativov, zapisanih v modri knjigi, ki je kot sestavni del kolektivne pogodbe varovana s protokoli za spremembe, so pojasnili. Enostransko poseganje v to področje brez sodelovanja Fidesa ne krši le dogovorjenih protokolov, ampak tudi ogroža stabilnost primarnega zdravstvenega varstva, so dodali.

Prenovljeni sistem glavarinskih količnikov naj bi začel veljati 1. januarja. V Fidesu menijo, da so predlagane spremembe na tej točki še povsem nedodelane in neprimerne za implementacijo. "Še več, brez sodelovanja ključnih deležnikov, kot so predstavniki sindikata, je takšna prenova nelegitimna in ne upošteva dejanskega stanja na terenu," so na spletni strani še zapisali v zdravniškem sindikatu.

Družinski zdravniki in pediatri so v ponedeljek v javnem pismu opozorili na posledice načrtovane prenove obračunskih modelov in glavarinskih količnikov za zdravnike in bolnike.

Predlagane rešitve po njihovih besedah ne odražajo realnih potreb, povečujejo obremenitve zdravstvenih delavcev ter prinašajo tveganje za zmanjšanje časa, namenjenega bolnikom. Na ZZZS-ju navedbe javnega pisma odločno zavračajo kot neutemeljene in kot grobo zavajanje javnosti. Ob tem so pojasnili, da so nove količnike izračunali izključno na podlagi dostopnih podatkov.

Novi količniki "zahtevnost" pacienta opredeljujejo glede na podatke o opravljenih storitvah po spolu in starosti

Na ministrstvu za zdravje so poudarili, da je reševanje vprašanja glavarinskih količnikov večplastno. "Cilj vseh deležnikov v zdravstvu je optimalno opredeljevanje števila prebivalcev na podlagi prenovljenih glavarinskih količnikov ter prenove celotnega obračunskega modela," so poudarili.

Pojasnili so, da novi količniki "zahtevnost" pacienta opredeljujejo glede na podatke o opravljenih storitvah po spolu in starosti. Podrobni podatki o starosti omogočajo dokaj natančno opredelitev zahtevnosti bolnikov, še natančneje pa bi jo bilo mogoče opredeliti z dodatnimi podatki, predvsem o socialnoekonomskem statusu. "Teh podatkov žal za zdaj nimamo zbranih na ustrezen način, se pa z njihovo definicijo in načinom zbiranja ukvarja Nacionalni inštitut za javno zdravje," so še sporočili z ministrstva.