Raka letno diagnosticirajo 2,7 milijona prebivalcem Evropske unije, za rakom umre 1,3 milijona, od tega 2000 mladih. Zaradi sodobne diagnostike in zdravljenja sicer vedno več onkoloških bolnikov, tudi mladih, preživi. V Slovenskem združenju bolnikov z limfomom in levkemijo L&L s kampanjo Pridem nazaj zato opozarjajo na potrebe mladih z izkušnjo raka pri vračanju v življenje.
Mladi, ki zbolijo za rakom, načeloma spadajo v dve glavni skupini, in sicer mladi, ki so še vedno vpleteni v proces izobraževanja, in mladi, ki že imajo svoje otroke. Te skupini bolnikov se spoprijemata z različnimi izzivi, opozarja specialistka internistične onkologije Urška Rugelj.
Številne težave in ovire
Fakultete večkrat nimajo posluha za študente, ki se med izobraževanjem spopadajo z rakom. Zaradi bolezni izgubijo prijatelje in so izključeni iz družbenega življenja. Zaradi dolgotrajnih posledic raka imajo mladi težave pri nadaljevanju šolanja, psihološke posledice, spopadajo pa se tudi z neplodnostjo, je dodala Rugelj. Za bolnikove starše medtem glavno težavo predstavlja skrb za otroke, saj se tudi po tistem, ko ozdravijo, spoprijemajo z dolgotrajnimi posledicami. Pogosto se pojavijo tudi težave v partnerskem odnosu in strah pred ponovitvijo bolezni.
Izvršna direktorica združenja Kristina Modic prav tako opozarja na pomanjkanje strokovne podpore za mlade med 18. in 35. letom. "Imamo psihologe za otroke z rakom, imamo psihologe za odrasle, izkušenih psihologov prav za to starostno skupino pa tudi ni veliko, zato so psihološke stiske pri tej skupini zelo velike," je poudarila.
Rak ima lahko tudi ekonomske posledice
Vsi mladi bolniki z rakom pa se medtem po oceni strokovnjakov spopadajo tudi z drugimi diskriminacijami. Avtor pobude o pravici do pozabe in predsednik združenja bolnikov z limfomom in levkemijo Jaka Cepec je pri tem poudaril vprašanje ekonomskih posledic bolezni, ki otroke in mlajše teži pozneje. Pri tem je poudaril, da trenutno podatki o konkretnih ekonomskih posledicah niso na voljo, zato je zakonodajalcem potrebe še težje predstaviti.
Pravica do pozabe je po njegovih besedah zelo simbolna pravica nekdanjih bolnikov z rakom, da po nekem obdobju zamolčijo dejstvo, da so bili kadar koli bolni. "Zamolčanje tega dejstva nam bi do neke mere verjetno olajšalo pridobivanje življenjskih zavarovanj, ki so lahko zelo pomembne pri hipotekarnih kreditih, torej ko želimo kot mladi rešiti svoje stanovanjsko vprašanje," je dejal Cepec. Poudaril je, da medtem pravica do pozabe mladim, ki so raka preboleli, lahko pomaga tudi pri zaposlovanju, saj so na tem področju zelo pogosto soočeni z diskriminacijo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje