"To je prvo cepivo v Kanadi, odobreno za preprečevanje covida-19 pri otrocih. To je pomemben mejnik v kanadskem boju proti pandemiji," je povedala glavna svetovalka na kanadskem ministrstvu za zdravje Supriya Sharma.
Podatki klinične študije v ZDA, v katero je bilo vključenih več kot 2000 mladih, so pokazali, da je Pfizerjevo cepivo za mladostnike tako varno kot za odrasle, je dejala. Med cepljenimi otroki niso zaznali primera covida-19. Cepivo, ki ga je ameriški Pfizer razvil z nemškim BioNTechom, so v Kanadi decembra odobrili za starejše od 16 let.
V tej državi je doslej s covidom-19 umrlo več kot 24.000 ljudi, potrdili pa so 1,25 milijona okužb, od tega okoli 20 odstotkov pri mlajših od 19 let.
Čeprav pri mlajših obstaja manjša verjetnost, da zbolijo za hudo obliko covida-19, bo po besedah Sharme dostop do varnega in učinkovitega cepiva zanje pomagal pri nadzorovanju širjenja bolezni na njihove sorodnike in prijatelje, pri katerih je lahko tudi večja nevarnost za zaplete pri okužbi. "To bo omogočilo tudi vrnitev naših otrok, ki jim je bilo v zadnjem letu težko, v bolj normalno življenje," je povedala.
V ZDA bodo Pfizerjevo cepivo za otroke, stare od 12 do 15 let, predvidoma odobrili prihodnji teden. Evropska agencija za zdravila (Ema) pa je ta teden začela obravnavo vloge za odobritev cepiva za to starostno skupino.
WHO: Kitajsko cepivo učinkovito
Neodvisna svetovalna skupina Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je v svojih izsledkih ugotovila, da je kitajsko cepivo Sinovac učinkovito v preprečevanju covida-19 pri odraslih, mlajših od 60 let, da pa pogrešajo dodatne izčrpnejše podatke o potencialnih resnejših stranskih učinkih.
Ocena je bila dana kmalu za tem, ko so omenjeni strokovnjaki izrazili "zelo nizko zaupanje" v podatke, ki jih je posredovalo kitajsko farmacevtsko podjetje Sinopharm glede svojega cepiva in tveganja, ko gre za hujše stranske učinke.
Sinovacovo cepivo so do zdaj odobrili v 32 državah, razdelili pa so 260 milijonov odmerkov. "Imamo veliko zaupanje, da sta dva odmerka CoronaVaca učinkovita pri preprečevanju covida-19 pri odraslih, v starostni skupini od 18 do 59 let," je zapisala svetovalna skupina
Pfizerjevo cepivo naj ne bi vplivalo na semenčice
Izsledki izraelske raziskave kažejo, da Pfizerjevo cepivo ne škodi semenčicam. Raziskovalci so zbrali vzorce 43 moških prostovoljcev pred cepljenjem in približno mesec dni po njem. Po cepljenju se noben od parametrov sperme ni občutno spremenil.
"Ti preliminarni rezultati so pomirjujoči za mlade moške, ki se cepijo po vsem svetu," so zapisali raziskovalci. "Pari, ki si želijo zanositi, bi se morali cepiti, saj cepivo ne vpliva na semenčice, medtem ko so prejšnje raziskave pokazale, da okužba s koronavirusom vpliva na semenčice."
Britanska raziskava: Cepiva ščitijo tudi necepljene člane gospodinjstva
V primerjavi z necepljenim covidnim bolnikom je pri cepljeni osebi, ki se kljub temu okuži s koronavirusom, precej manjše tveganje, da bo virus prenesla na druge člane gospodinjstva, je pokazala obsežna britanska raziskava.
Raziskovalci vladne agencije Public Health England so pod drobnogled vzeli več kot 365.000 gospodinjstev, od tega 24.000 takih, pri katerih je najmanj en član prejel najmanj en odmerek Pfizerjevega cepiva ali cepiva AstraZenece. V teh primerih je bilo tveganje za prenos virusa na necepljene člane gospodinjstva za 40–50 odstotkov nižje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje