Minister za zdravje Janez Poklukar je povedal, da bodo s 6,5 milijona evrov vredno naložbo prebivalcem Spodnjega Podravja omogočili boljšo dostopnost do nujnih zdravstvenih storitev. S centrom bodo omogočene sodobne razmere za izvajanje službe nujne medicinske pomoči, vključno z združitvijo primarne in bolnišnične urgentne službe na enem mestu.
Na enem mestu bodo bolniku zagotovljeni celovita zdravstvena obravnava in bistveno boljše možnosti diagnostične in terapevtske obravnave, kar je po mnenju Poklukarja izjemno pomemben dosežek, ki bo bistveno spremenil obravnavo pacientov na Ptuju in v regiji.
Minister za zdravje je ob tem poudaril, da je to velik in več kot potreben projekt, še posebej pa ga veseli dejstvo, da bo urgenca tudi rezultat skupne akcije lokalnega okolja, občin in podjetij, ki so z zbiranjem sredstev pomagali pri zapiranju finančne konstrukcije.
"Skupna vrednost projekta je ocenjena na več kot 6,5 milijona evrov. Ministrstvo je zagotovilo približno 4,5 milijona evrov, bolnišnica okoli milijon, občine in gospodarstveniki pa vsak po približno 300.000 evrov," je finančno konstrukcijo povzel Poklukar.
Zgrajen naj bi bil v letu in pol
Direktorica Anica Užmah je povedala, da se bo novi urgentni center, ki naj bi bil končan v 16 mesecih, raztezal na 1500 kvadratnih metrih, in sicer kot prizidek k obstoječemu kirurškemu traktu. Poleg dejanskega centra v pritličju s pripadajočo prometno in komunalno ureditvijo bo urejena tudi kletna etaža, v kateri bodo vsi potrebni tehnični prostori za delovanje urgentnega centra, sam tehnični prostor ter komunikacijska povezava med novo in obstoječo kletjo.
Prav tako bo urejen sprejem v čakalnici, kjer bodo pacienti lahko dostopali v prostor triaže ter naprej v ordinacije. Prostor bo zagotovljen tudi za manjše kirurške posege, malo operacijsko dvorano ter sobo za opazovanje.
Projekt je zastavljen tako, da bo v prihodnosti mogoča tudi druga faza investicije, torej nadzidava oziroma gradnja prvega nadstropja, ki so si ga sicer na Ptuju neuspešno želeli že ob tokratni gradnji. Po besedah direktorice se aktivno ukvarjajo s tem, da bi se nadgradnja lahko začela čim prej, saj dodatne prostore potrebujejo za operacijske dvorane in intenzivno enoto.
Dodatnih 700 kvadratnih metrov so v regiji pričakovali že v tej fazi in so predvsem za to tudi zbirali dodatna sredstva, medtem ko samega urgentnega centra nikjer drugje v državi ni sofinanciralo lokalno okolje. Kljub temu je konzorcij podjetij na čelu s Talumom, Perutnino Ptuj in Finakosom že pred leti zbrani denar danes dokončno nakazal na račun bolnišnice.
Prodali zemljišča in stanovanja
Gradbena dela bo izvedlo na razpisu izbrano podjetje Medicoengineering, ki je oddalo najugodnejšo ponudbo v višini 4,55 milijona evrov (skupaj z DDV). To bodo storili v sodelovanju s Cestnim podjetjem Ptuj, za elektro instalacije bo poskrbelo ptujsko podjetje MIKS, za strojne družba MPGE iz Grosupljega, za mizarska dela pa celjsko podjetje Mizar. Med gradnjo bodo pripravili še razpis za dobavo medicinske in druge opreme.
Skoraj milijon evrov je ministrstvo zagotovilo tudi iz naslova prodaje štirih zemljišč, dvanajstih stanovanj in garaže na območju bolnišnice. Kot je o tem povedala Anica Užmah, so dražbo uspešno izvedli prejšnji teden, za nepremičnine iztržili celo nekaj več od izklicnih cen, novi lastniki pa se bodo morali sami dogovoriti za razmerja s sedanjimi najemniki stanovanj.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje