17. maja zaznamujemo svetovni dan hipertenzije. Krvni tlak je sila, s katero kri pritiska na steno žile, po kateri teče. Opredeljujeta ga dve številki – prva številka je vrednost najvišjega krvnega tlaka v žili ob utripu srca, druga številka pa je vrednost najnižjega krvnega tlaka v žili med dvema utripoma, ko srčna mišica počiva. Meja, ko govorimo o zvišanem krvnem tlaku, je 140/90 mm Hg (milimetrov živega srebra).
Visok krvni tlak odkrijejo z merjenjem. "Meriti lahko začnemo kadar koli, že v otroštvu. Izmerili naj bi si ga vsaj enkrat na leto, če smo zdravi, in pogosteje, če so bile izmerjene vrednosti že kdaj prej višje," so besede predsednice združenja Jane Brguljan Hitij navedli v sporočilu za javnost.
Primož Dolenc s kliničnega oddelka za hipertenzijo v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana pa opozarja, da so običajno vrednosti tlaka, merjene doma, nižje. Priporoča, da se ob povprečju meritev krvnega tlaka doma, ki so višje od 135/85 mm Hg, posvetujete z osebnim zdravnikom.
Pomembna je preventiva
Vzroka zvišanega krvnega tlaka večinoma ne poznamo, zato bolezni ne morejo dokončno pozdraviti. Zdravijo jo lahko s spremembo življenjskega sloga, kar pomeni: zmanjšanje telesne teže, primerna telesna dejavnost, prenehanje kajenja, omejitev soli v prehrani in omejitev pitja alkoholnih pijač. Če ti ukrepi ne zadoščajo, zdravnik predpiše zdravila za znižanje krvnega tlaka.
Zvišan krvni tlak škodi srcu, možganom, žilam, ledvicam in očem. Zaradi poškodb na teh organih pa lahko pride do možganske kapi, odpovedi srca in ledvic ter do srčnega infarkta. Zvišan krvni tlak je tudi eden od pomembnih dejavnikov tveganja za nastanek bolezni srca in žilja, ki so pri nas glavni vzrok smrti.
Slovenija se je tudi letos pridružila akciji Mesec meritev maj (MMM), v njenem okviru pa si bo krvni tlak mogoče izmeriti v nekaterih zdravstvenih ustanovah in lekarnah po Sloveniji, so še zapisali v Združenju za arterijsko hipertenzijo.
V Zbornici zdravstvene in babiške nege Slovenije - Zvezi strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije pa poudarjajo, da imajo pri diagnosticiranju visokega krvnega tlaka pomembno vlogo medicinske sestre.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje