Glavkom je počasi napredujoča bolezen vidnega živca, ki povzroča odmiranje živčnih vlaken, zaradi česar se pri ljudeh pojavijo izpadi v vidnem polju oziroma zamegljen vid, privede pa lahko tudi do slepote. Kot je na ponedeljkovem strokovnem pogovoru STAkluba dejala oftalmologinja Barbara Cvenkel, je med vzroki za slepoto glavkom na drugem mestu na svetu.
Bolezen ostane pogosto neodkrita bodisi zaradi poteka bolezni brez simptomov bodisi ker je slabši vid zaradi starosti bolnika pripisan drugim boleznim. Za prepoznavanje glavkoma je potreben temeljit očesni pregled. Bolniki sami ga vsaj v začetnih fazah ne prepoznajo, ker težav nimajo, tudi vidna ostrina je kljub bolezni dolgo ohranjena.
Med vzroki za nastanek glavkoma je tudi povišan očesni pritisk, ki nastane zaradi neravnovesja med nastajanjem in odtekanjem prekatne vodice v sprednjem delu očesa. Ker prekatna vodica zastaja v očesu, povzroča naraščanje očesnega pritiska. Ta povečuje pritisk v očesu in pritiska na očesni živec. Če stanje traja dalj časa, se vlakna očesnega živca nepopravljivo poškodujejo.
Temeljit očesni pregled lahko opravi samo zdravnik, ki pregleda vidni živec, izmeri očesni pritisk, debelino roženice, testira vidno polje in pregleda očesno ozadje, ter opredeli, ali gre za glavkom ali ne, je dodala oftalmologinja Alenka Šket Kontestabile. Strokovnjakinje za zdravljenje očesnih bolezni svetujejo, da pregled oči opravijo vsi po 40. letu starosti, tisti, ki imajo glavkom v družini, pa že okoli 35. leta starosti.
Ključna je preventiva, saj se poškodb na vidnem živcu ne da zdraviti
Oftalmologinja Makedonka Atanasovska Velkovska je ob tem opozorila, da se poškodb, ki so na vidnem živcu že nastale in izpadov v vidnem polju ne da pozdraviti ne z zdravili ne z operacijami. "Zato je zelo pomembno zgodnje odkrivanje te bolezni in pravočasen začetek zdravljenja, da upočasnimo oziroma preprečimo napredovanje bolezni," je poudarila. Dodala je, da diagnoza glavkom vpliva na kakovost življenja bolnikov, saj otežuje tudi branje in hojo.
Glavkom zdravijo z različnimi metodami, in sicer z zdravili v obliki kapljic, s katerimi dosežejo povečan odtok očesne vodice iz očesa ali zmanjšanje njenega proizvajanja, s pomočjo laserjev ali s kirurško z operacijo, s katero skušajo znižati očesni pritisk. "Znižanje očesnega pritiska je namreč edini doslej dokazani način zdravljenja, ki učinkovito pomaga pri upočasnitvi glavkomskega napredovanja," je dodala Atanasovska Velkovska.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje