Cigaretni dim povečuje tveganje za raka na materničnem vratu. Foto: Pixabay
Cigaretni dim povečuje tveganje za raka na materničnem vratu. Foto: Pixabay

Kot so ob mednarodnem dnevu ozaveščanja o virusu HPV sporočili z onkološkega inštituta, je ameriški zdravnik in raziskovalec Warren Winkelstein že leta 1977 posumil na vzročno povezavo med kajenjem in rakom na materničnem vratu. Pozneje so to povezavo dokazali in ugotovili, da imajo kadilke dvakrat večjo verjetnost, da zbolijo za rakom materničnega vratu kot nekadilke. Tveganje za raka materničnega vratu se povečuje s številom pokajenih cigaret. Večje tveganje za raka materničnega vratu imajo tudi pasivne kadilke, ki torej vdihavajo cigaretni dim iz okolice.

Na onkološkem inštitutu priporočajo cepljenje proti virusu HPV, ki močno zmanjša verjetost raka in predrakave spremembe materničnega vratu.  Foto: BoBo
Na onkološkem inštitutu priporočajo cepljenje proti virusu HPV, ki močno zmanjša verjetost raka in predrakave spremembe materničnega vratu. Foto: BoBo

Cigaretni dim je znan nevarnostni dejavnik, ki vpliva na okužbe s HPV-jem in tako povečuje tveganje za raka materničnega vratu. Mehanizem, kako vpliva na HPV in raka materničnega vratu, še ni popolnoma raziskan, strokovnjaki pa domnevajo, da imajo kadilke večjo verjetnost, da se s HPV-jem okužijo in/ali manjšo verjetnost, da okužba s HPV-jem spontano izzveni. Najverjetneje pa so vzrok oslabljeno delovanje imunskega sistema pri kadilkah in s kajenjem povezane spremembe v celicah sluznice materničnega vratu.

Tako na inštitutu ženskam polagajo na srce, naj ne začnejo kaditi, saj je opuščanje kajenja težko, nikotin je namreč ena izmed najbolj zasvajajočih snovi. Tiste, ki pa kadijo, naj opustijo kajenje. "Poiščite pomoč na brezplačni telefonski številki 080 27 77 ali na skupinskem ali individualnem svetovanju v vašem Zdravstvenem domu – brez napotnice osebnega zdravnika," svetujejo.

Priporočajo tudi, naj se ne izpostavljajo cigaretnemu dimu v okolici in naj se odločijo za cepljenje proti HPV-ju, s katerim zmanjšajo verjetnost za raka in predrakave spremembe materničnega vratu visoke stopnje do 90 odstotkov. Redno naj se udeležujejo presejalnih pregledov ZORA pri svojem osebnem ginekologu, opozarjajo tudi, da dosledna uporaba kondoma lahko zmanjša prenos okužbe do 70 odstotkov.