Foto: MMC RTV SLO
Foto: MMC RTV SLO

Presejalni testi v času nosečnosti, ki so bili doslej samoplačniški in za katere je morala nosečnica odšteti od nekaj deset do več kot sto evrov, bodo od zdaj na račun obveznega zdravstvenega zavarovanja. Namen presejalnih testov, do katerih so upravičene vse nosečnice, je zmanjšati možnost prezgodnjih porodov, preprečiti okužbe ali smrt novorojenca oziroma zastoj plodove rasti.

"Gre za učinkovitejše presejanje za kromosomopatije, po vzoru najrazvitejših držav, tako Danske, Belgije in Nizozemske. Presejalni test za sladkorno bolezen v nosečnosti. Pomemben je presejalni test za streptokop skupine B, ki preprečuje okužbe novorojenčkov, ki so v tridesetih odstotkih, če pride do nje, smrtne, v tridesetih odstotkih pa lahko pustijo trajne nevrološke posledice," je navedel državni sekretar na ministrstvu za zdravje Tadej Ostrc.

Vključeno je tudi testiranje za spolni prenos bolezni, za poporodno depresijo in test za pozni zastoj plodove rasti. Izbrani osebni ginekologi so na izvajanje že pripravljeni.

Odkrivanje poklicnih bolezni

Po tridesetih letih pa se lahko dejansko tudi pri nas začne odkrivanje poklicnih bolezni.

"Na morebitni sum, da bi bila lahko bolezen poklicna, delavca opozori osebni zdravnik oziroma specialist, ki ga zdravi. Posameznik nato izpolni formular in ga skupaj z diagnozo pošlje na klinični inštitut za medicino dela, prometa in športa. Komisija, ki jo sestavljata dva specialista medicine dela in specialist klinike z določenega področja, preveri, ali je mogoče, da je ta bolezen poklicna, in od delodajalca pridobi dokumentacijo v zvezi z delovnim mestom. Za vsakega pacienta bo sestavljena individualno določena komisija, ki bo podrobno preverila, ali prihaja do te poklicne bolezni ali ne," je postopek opisal Ostrc.

Po pravilniku, ki je začel veljati 1. maja, bo vse stroške zdravstvenih storitev in stoodstotno bolniško nadomestilo krila zdravstvena blagajna.

Za vse novosti je do konca leta predvidenih devet milijonov evrov.