Gripa je zelo nalezljiva in se širi predvsem v zaprtih prostorih. Vsako leto zboli od pet do deset odstotkov prebivalcev, cepljenje pa priporočajo predvsem za otroke, nosečnice, starejše od 65 let in kronične bolnike. Cepljenje je za vse brezplačno.
Zaradi gripe in z njo povezanih zapletov namreč vsako sezono urgence pokajo po šivih, lani so v ljubljanskem UKC-ju sprejeli skoraj 600 bolnikov vseh starosti. Pri otrocih so zapleti lahko dehidracija, vročinski krči, pove Tatjana Mrvič. "Lahko se pojavita vnetje srednjega ušesa in pljučnica," je dodala. Pri starostnikih, sploh kroničnih bolnikih, se lahko pojavijo zapleti na dihalih, kot je pljučnica, ali bakterijske okužbe.
Hudi zapleti, ki se lahko končajo tudi s smrtjo, pa lahko nastanejo tudi pri povsem zdravih mladih ljudeh. Cepljenje je zelo učinkovito, predvsem pa prepreči težak potek bolezni, navaja Marta Grgič z Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Posebej pomembno pa je, da se cepijo starejši, kronični bolniki, majhni otroci, nosečnice in osebe z izrazito povečano telesno težo.
Pa tudi vsem, ki se lahko okužijo ali pa prenašajo okužbo na delovnem mestu, v zdravstvu, šolstvu, sociali. Pri nas se cepi zelo malo ljudi, lani le sedem odstotkov, starejših pa 17 odstotkov, po priporočilih WHO-ja bi ta delež moral biti 75-odstoten. Cepijo izbrani osebni zdravniki, območne enote NIJZ-ja, pa tudi v bolnišnicah.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje