Starši so Biobanki za hrambo vzorca plačali okoli 2000 evrov. GaiaCell bi jim zaračunala še dodatnih predvidoma 20 evrov na mesec. Foto: BoBo/Borut Živulović
Starši so Biobanki za hrambo vzorca plačali okoli 2000 evrov. GaiaCell bi jim zaračunala še dodatnih predvidoma 20 evrov na mesec. Foto: BoBo/Borut Živulović

Dolžnost države in njenih institucij je, da zagotovijo nadomestno hrambo matičnih celic, saj gre za izjemno regulirano dejavnost, je prepričan pravni zastopnik 800 staršev Urban Vrtačnik. "Sami smo si od novembra lani intenzivno prizadevali, da bi zagotovili možnost hrambe pri eni od javnih institucij. Zdaj pa je na potezi Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke, ki bo morala v okviru svojih pristojnosti zagotoviti ustrezno nadomestno hrambo, ki jo predvideva zakon," je odvetnik pojasnil za Radio Slovenija.

Agencija je že lani odločila, da mora matične celice prevzeti podjetje Celica, saj je imela Biobanka z njimi sklenjen sporazum o prevzemu vzorcev. V Celici so to zavrnili, saj da hrambe velikega števila vzorcev ne morejo zagotoviti, Njihova pritožba je romala na ministrstvo za zdravje, po zavrnitvi pritožbe pa agencija že od decembra vnovič odloča in ob tem navaja, da bo podjetje Celica lahko sklenila pogodbo o shranjevanju z drugo ustanovo.

Sorodna novica Podjetje GaiaCell pristojne pozvalo k odločitvi o matičnih celicah Biobanke

Kdo je torej odgovoren za nadomestno shranjevanje? Tudi Vrtačnik je prepričan, da tisti, ki so podpisali pogodbo z Biobanko, agencija pa lahko poveri shranjevanje drugi instituciji, ki izpolnjuje pogoje. A kot je opozoril odvetnik, so starši svojo obveznost plačila v zvezi s shranjevanjem že opravili in je zato prav, da v zvezi s tem ne nosijo dodatnih stroškov.

Podjetje GaiaCell je, denimo, pripravljeno hranit matične celice proti plačilu. Odločitev je na strani agencije za zdravila. Ta je za novinarje skoraj nedostopna, a končnega odgovora nimajo v rokah niti starši.