To je nova naprava, ki omogoča sluh bolnikom, gluhim na eno stran, ali tistim, ki imajo težjo obliko prevodne oz. mešane naglušnosti, je na novinarski konferenci povedal mariborski zdravnik Janez Rebol. Dejal je, da se posebnost nove naprave, ki so jo razvili v Avstraliji, kaže v popolnoma drugačni obliki stimulacije notranjega ušesa oz. prevajanje zvoka po kosti, a s t. i. piezoeletričnim učinkom, kar omogoča doseganje precejšnje okrepitve sluha.
Bolnik, ki je bil operiran v splošni anesteziji, je bil še isti dan po operaciji odpuščen iz UKC-ja Maribor. Sledi celjenje rane, zarastitev implanta v kost in nastavitev govornega procesorja implanta predvidoma v štirih tednih po operaciji. Po Rebolovi oceni nova naprava omogoča bistveno večje okrepitve sluha kot dosedanje naprave. Dejal je, da je treba najti bolnike, ki so primerni za vstavitev osiaimplanta, te bolnike pa je treba testirati pred operacijo, ki traja slabo uro.
Napovedal je tudi, da bodo na letni ravni v UKC-ju Maribor osiaimplant vstavili od 20 do 25 bolnikom. V četrtek so nameravali opraviti še eno operacijo, vendar so jo morali odpovedati, saj je bil bolnik okužen z novim koronovirusom. Rebol meni, da je nova naprava tudi funkcionalno in estetsko sprejemljiva za bolnike, saj je skrita v lasišču, mogoče pa jo je povezati tudi s pametnim telefonom. Naprava se lahko vstavi tudi otrokom, čakalna doba na operacijo pa je leto dni.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje