Po neuradnih informacijah TV Slovenija gre za tri domove za starejše, in sicer DSO Bežigrad, DSO Bokalce, DSO Šiška, in za center za usposabljanje Šiška. Dom za starejše Bežigrad je zdravstveni inšpektorat o rezultatih analize vode obvestil šele po razkritju TV Slovenija.
Marjeta Maruša Kerč iz DSO-ja Bežigrad je povedala: "NIJZ nam je poslal rezultate in zdaj bomo sledili navodilom NIJZ-ja in bo opravljena dezinfekcija interne vodovodne napeljave, po celotni stavbi."
Tudi v domu Šiška je prva analiza vzorčenja voda pokazala prisotnost bakterije.
Simon Strgar iz DSO-ja Ljubljana Šiška: "Do zdaj v vzorcih nikoli ni bilo legionele, nekako čudno, da je v petih domovih v Ljubljani hkrati v istem mesecu."
Do današnjega dne je bilo v Sloveniji po podatkih NIJZ-ja potrjenih že 40 okužb. V Evropi sodimo v sam vrh po pojavnosti bakterije v vodovodnih sistemih.
Alenka Trop Skaza iz NIJZ-ja je pojasnila, da to ne pomeni, da smo država, ki je s to boleznijo zelo obremenjena, ampak da imamo v bistvu odlično detekcijo in epidemiološko ukrepanje.
Tomaž Vovko, specialist za infekcijske bolezni in intenzivno medicino, pravi: "Ogroženi so posebni bolniki, onkološki bolniki, starejši, večinoma so bolj ogroženi moški kot ženske. Predstavlja smrtnost tam nekje od 5 do celo 80 odstotkov. Govorimo o hudi bolezni. Ti običajni antibiotiki, ki so za zdravljenje pljučnice, ne pomagajo."
Po naših neuradnih informacijah nekateri infektologi dvomijo o ustreznosti obstoječih protokolov. Zdravstvena inšpekcija se še ni odzvala, neuradno pa nam je uspelo izvedeti, da so letos izvedli kar 11 nadzorov v socialnovarstvenih zavodih.
Alenka Trop Skaza, NIJZ: "Legionela je precej zvita bakterija in se v vodovodnih napravah lahko tudi skrije – v kotlovec, pod rjo, pod biofilm. In v bistvu, če curek vode ni dovolj močan, tam naše vzorčenje preživi in potem se ponovno kaskadno sprošča in dela zgago naprej."
Ali je bakterija morebiti prisotna na širšem ljubljanskem območju in lahko ogroža starostnike, ki živijo v stanovanjskih blokih? Na NIJZ-ju pojasnjujejo, da širše analize lokalnih vodovodov ne izvajajo, saj je bakterija v njih pogosto prisotna. V podjetju Voka Snaga pa da ne izvajajo rednih testiranj na legionelo, zato ker so tveganja za ta pojav na ravni države ocenjena kot nerelevantna.
Po naših zadnjih informacijah je bakterija prisotna tudi v poslovni stavbi Ajdovščina v centru Ljubljane.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje