Prehod na vzporedno poslovanje z novo biometrično izkaznico so po mnenju Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) najuspešneje že v maju izvedle lekarne. Kmalu jim sledila večina izvajalcev, saj gre za manjše prilagoditve, so sporočili z ZZZS-ja.
Že od aprila lahko tako uporabniki za dvig predpisanih zdravil in medicinskih pripomočkov v enotah Lekarne Ljubljana namesto kartice zdravstvenega zavarovanja uporabijo novo biometrično osebno izkaznico. "Tovrstnih uporabnikov ni veliko, se pa njihovo število povečuje," ugotavljajo v družbi.
Na ZZZS-ju ugotavljajo, da je do konca maja na uporabo osebne izkaznice uspešno prešlo 80 odstotkov izvajalcev. Poleg lekarn so se prilagodili tudi zdravstveni domovi, bolnišnice, zasebni zobozdravniki s koncesijo in drugi koncesionarji. Od junija je ZZZS zato nehal izvajati ocene uspešnosti prehoda. Pričakujejo namreč, da so izvajalci za prehod motivirani že zato, da se izognejo dodatni administraciji zaradi ročne identifikacije uporabnika.
Nove osebne izkaznice lahko za zdravstvene storitve uporabijo vsi starejši od 12 let, osebne izkaznice za mlajše otroke pa niso elektronske in jih tako ni mogoče uporabljati na enak način, so po začetku izdajanja izkaznice sporočili z ZZZS-ja. Zdravstvene kartice pa po njihovih pojasnilih ostajajo v veljavi, saj je ne morejo pridobiti vsi, ki so vključeni v obvezno zdravstveno zavarovanje, med drugim tudi tujci.
Do avgusta izdanih več kot 500 tisoč biometričnih izkaznic
Nove biometrične osebne izkaznice, ki so opremljene s 34 varnostnimi elementi, so v Sloveniji začeli izdajati 28. marca 2022. Po podatkih notranjega ministrstva so do začetka avgusta izdali 538.156 biometričnih osebnih izkaznic.
Kartica je sicer pridobila tudi mednarodno priznanje najboljše nove nacionalne osebne izkaznice za območje Evrope, Afrike in Bližnjega vzhoda.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje