V raziskavo o uporabi prepovedanih drog, ki temelji na analizi neprečiščene odpadne vode, je od leta 2019 vključenih že šest slovenskih mest; Ljubljana, Domžale - Kamnik, Maribor, Koper, Novo mesto in Velenje. Evropski center za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami v odpadnih vodah vsako leto preverja prisotnost biomarkerjev štirih stimulativnih drog, in sicer kokaina, ekstazija (MDMA), amfetamina in metamfetamina, dodatno pa tudi biomarkerja THC-ja.
Glede na ugotovitve raziskave SCORE 2021 je v Sloveniji najvišja koncentracija biomarkerjev kokaina v Kopru, Ljubljana je na drugem mestu, najnižja koncentracija pa je v Mariboru. Z izjemo Kopra so se vsa slovenska mesta s povprečnimi normaliziranimi masnimi obremenitvami uvrstila pod povprečje SCORE monitoringa. Najvišja koncentracija biomarkerjev ekstazija in amfetamina je bila zaznana v Velenju. Na območjih Domžal in Kamnika, Maribora ter Kopra pa je bil amfetamin pod mejo kvantifikacije v vseh vzorcih odpadnih vod. Največ metamfetamina in biomarkerjev THC je bilo določenih v Ljubljani.
Glede na koncentracijo THC-ja so se sicer vsa mesta uvrstila nad povprečje, glede na metamfetamin pa globoko pod povprečje. Tudi glede na uporabo drog je najbolj razširjen THC, skupaj s kokainom. V petletnem obdobju kažeta amfetamin in MDMA trend upadanja uporabe v Ljubljani (z izjemo izjemno visoke vrednosti uporabe MDMA-ja v letu 2020). Podobno tudi za kokain, medtem ko je uporaba metamfetamina in THC relativno konstantna. Štiri zaporedne meritve v Mariboru in Domžalah - Kamniku kažejo porast uporabe kokaina in THC-ja, v Domžalah in Kamniku pa je bil opažen trend upadanja uporabe amfetamina. V treh letih je bil v Velenju opažen porast uporabe kokaina predvsem v letu 2021, so še zapisali v sporočilu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje