Čakalne dobe nedopustno dolgo čakajočih so z novim seznamom administrativno zmanjšali za slabo polovico. Foto: BoBo
Čakalne dobe nedopustno dolgo čakajočih so z novim seznamom administrativno zmanjšali za slabo polovico. Foto: BoBo

Ta drastična razlika se je zgodila zaradi uveljavitve novega pravilnika, ki je podaljšal napotnice zelo hitro z dopustnih največ 14 na 30 dni. Zmanjšanje števila predolgo čakajočih se je torej zgodilo le na papirju, je razvidno iz poročila Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), ki so ga objavili 12. septembra.

Ko smo se z napotnico z nujnostjo zelo hitro naročali avgusta na prvi kardiološki pregled, je bila čakalna doba 128 dni, 12. septembra pa še vedno 124 dni. Tudi po novem pravilniku pacient še vedno čaka predolgo. Na ministrstvu zdaj pospešeno čistijo čakalne sezname, pravi ministrica Valentina Prevolnik Rupel. "To je prvi mesec, da imamo podatke zbrane na nov način," je povedala.

Za zdaj je viden učinek le na papirju, število nedopustno dolgo čakajočih se je razpolovilo, s 156 tisoč na 84 tisoč le s podaljšanjem napotnice zelo hitro s 14 na 30 dni, skupaj vseh čakajočih bolnikov pa je še vedno dobrih 300.000 tako avgusta kot septembra. Količina opravljenih storitev se v zdravstvu namreč ni bistveno povečala. Po novem pravilniku so na boljšem le tisti pacienti, ki čakajo najdlje in jim izvajalec ponudi zgodnejši termin, ki se je iz takšnih ali drugačnih razlogov sprostil.

"Opažamo, da se je priliv pacientov iz napotitve izjemno povečal. Na ministrstvu smo pristopili k pripravi protokolov za napotitve, skupaj s stroko, po stopnjah nujnosti," je še pojasnila ministrica za zdravje.

Prvo področje, za katerega stroka za družinsko in interno medicino pripravlja protokol za napotitve, je kardiologija in bo že vključen v pripravljajočo novelo uredbe, ki bo objavljena v kratkem.