Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je javno naročilo neupravičeno oddal po postopku s pogajanji brez predhodne objave, za kar niso bili izpolnjeni pogoji, je odločilo okrajno sodišče v Ljubljani. NIJZ in takratni vodja Milan Krek sta se na sodišču sklicevala na nujnost postopka zaradi širjenja epidemije, medtem ko predpisanega postopka javnega naročanja do jeseni, ko so se slabe epidemiološke napovedi začele uresničevati, ne bi mogli uspešno izpeljati, je poročal časopis Delo.
Sodišče je ugotovilo, da v tem primeru ni šlo niti za nepredvidljiv dogodek niti za skrajno nujnost, ki bi upravičevala takšno javno naročilo. Epidemija covida-19 julija 2021 namreč ni bila nepredvidljiv dogodek, prav tako pa je bila predvidljiva rast števila okuženih jeseni istega leta.
Po navedbah časopisa gre za posel iz avgusta 2021, ko je NIJZ sklenil pogodbi za izvajanje storitve klicnih centrov za iskanje stikov in za izvajanje IT-podpore klicnim centrom v višini 1,97 milijona evrov brez DDV-ja oz. 2,3 milijona evrov z davkom.
Inštitutu je sodišče naložilo 40.000 evrov globe, takratnemu direktorju Milanu Kreku pa tisoč evrov globe. NIJZ se je na razsodbo pritožil zaradi kršitev materialnih določb zakona in zmotnih ugotovitev dejanskega stanja, je še poročalo Delo.
Z NIJZ-ja so sporočili, da so sodbo okrajnega sodišča prejeli v začetku oktobra. Nanjo so v roku osmih dni od prejema podali pritožbo, in sicer zaradi kršitev materialnih določb zakona, zmotne oziroma nepopolne ugotovitve dejanskega stanja in posledično odločitve o sankciji, so pojasnili.
Krek pa je za medije pojasnil, da se z odločitvijo sodišča ne strinja in se mu zdi krivična. Se pa na sodbo ni pritožil, hkrati je že poravnal kazen v višini 1000 evrov.
Sodba še ni pravnomočna.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje