Nacionalna raziskava o razširjenosti covida-19 v populaciji je bila razdeljena na dva dela. Aprila so k sodelovanju povabili 3000 prebivalcev Slovenije na podlagi vzorca, ki so ga pripravili na državnem statističnem uradu (Surs). Raziskovalci so si prizadevali, da bi se okoli polovica odločila za sodelovanje v raziskavi, kar jim je skoraj uspelo, saj je v sodelovanje privolilo 1368 izbranih oseb oz. 45,6 odstotka.
Odvzeli so jim bris nosno-žrelnega dela, s katerim so želeli ugotoviti akutno okužbo z novim koronavirusom, ter vzorec krvi, s katerim so želeli na podlagi protiteles ugotoviti, ali so prišli v stik z virusom.
V drugem delu raziskave bodo sodelujočim v prvem delu raziskave, če bodo spet privolili, ponovno odvzeli vzorec krvi. Glede na podatke, objavljene v drugem preliminarnem poročilu z začetka septembra, bo vzorec sodelujočih nekoliko manjši, saj so se vmes nekateri odločili, da ne bodo več sodelovali v raziskavi, ena oseba se je preselila v tujino, dva pa sta umrla, pri čemer njuna smrt ni bila povezana s covidom-19.
V stiku z novim koronavirusom je bilo manj kot tri odstotke prebivalstva
V spomladanskem testiranju so novi koronavirus ugotovili pri dveh od 1366 sodelujočih, ki so privolili v bris nosnega dela žrela. Medtem so na podlagi testiranja vzorcev krvi ugotovili protitelesa pri 41 preiskovancih oz. 3,11 odstotka sodelujočih.
Na podlagi seroloških testov, ki so pokazali protitelesa, so v začetku maja, ko so prvič predstavili preliminarne rezultate, sklepali, da je v stik z virusom prišel vsak 30. prebivalec Slovenije oz. 66.000 ljudi in da je s 95-odstotno gotovostjo prekuženega od dveh do štirih odstotkov prebivalstva.
Pozneje so to oceno v prvem preliminarnem poročilu, ki je bilo objavljeno konec junija, popravili na podlagi raziskav o specifičnosti, torej točnosti, seroloških testov. Tako so prišli do ocene, da je do konca aprila z novim koronavirusom prišlo v stik od nič do 2,8 odstotka prebivalcev.
Okužba pri dveh sodelujočih
V vmesnem obdobju so vse sodelujoče v raziskavo klicali na tri tedne in preverjali njihovo zdravstveno stanje. Če so poročali o dihalnih simptomih in vročini, ob tem pa so simptomi kazali na okužbo z novim koronavirusom, so jim odvzeli bris.
Nekateri sodelujoči so se tudi sami odločili za testiranje. Vsa testiranja so bila negativna do začetka septembra, ko so potrdili okužbo pri dveh sodelujočih, kažejo rezultati v preliminarnem poročilu, objavljenem 8. septembra.
Poleg tega lahko sodelujoči v raziskavi v tem obdobju vsak dan telefonsko ali po elektronski pošti stopijo v stik s koordinatorji raziskave in prosijo za testiranje.
Izsledki bodo objavljeni v mednarodnih medicinskih revijah
Po objavi prvega preliminarnega poročila je bilo sicer v recenzirani znanstveni literaturi objavljenih še nekaj evalvacij testa, ki so ga uporabljali za dokazovanje protiteles, a niso bistveno vplivale na oceno specifičnosti testa in posledično na interval ocene prekuženosti konec aprila, navajajo raziskovalci v septembrskem poročilu.
Zato so se odločili, da bodo končne ocene prekuženosti konec aprila in konec oktobra podali v končnem poročilu, ko bodo ponovno in čim bolj kritično revalvirali vse podatke proizvajalca testa, rezultate internih evalvacij testa ter rezultate znanstvenih raziskav.
Tako bodo prišli do ocene prekuženosti splošne populacije v Sloveniji, torej deleža ljudi, ki so prišli v stik z novim koronavirusom v prvih sedmih mesecih pandemije, ter delež nesimptomatskih okužb med osebami z nedvomno laboratorijsko dokazano prebolelo okužbo.
Izsledke nameravajo objaviti tudi v več člankih v recenziranih mednarodnih medicinskih revijah. Prvi članek z naslovom Nizka prevalenca aktivnih primerov covid-19 v Sloveniji: nacionalna raziskava na verjetnostnem vzorcu populacije je bil 10. julija sprejet v objavo v revijo Klinična mikrobiologija in infekcije (Clinical Microbiology and Infection), ki je v svetovnem merilu četrta najboljša revija s področja infekcijskih bolezni.
Izsledki naj bi bili znani do konca novembra
Odgovorni nosilec nacionalne raziskave o razširjenosti covida-19 Mario Poljak je pojasnil, da raziskavo izvajajo "z nadčloveškimi napori", saj so vodilni raziskovalci preobremenjeni z rutinskim delom v laboratoriju, tako s testiranjem ogromnega števila vzorcev na okužbo z novim koronavirusom kot tudi z izvajanjem celotne preostale mikrobiološke diagnostike.
Kljub temu potekajo priprave za dokončanje drugega kroga raziskave, kot je bilo prvotno načrtovano. Začetek odvzema vzorcev bo predvidoma konec oktobra. "Upamo, da bodo izsledki raziskave znani do konca novembra," je dodal.
Vseeno pa ne izključuje možnosti, da bi do zamud lahko prišlo zaradi poslabšanja epidemiološkega stanja v državi in morebitnega zaprtja delov države ali karantenskih ukrepov, kar velja tako za udeležence kot tudi za izvajalce raziskave.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje