Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Po podatkih statističnega urada je bilo konec oktobra 2019 med delovno aktivnimi osebami v Sloveniji 11 odstotkov migrantov, kar je takrat predstavljalo približno 100.000 ljudi. Ti ljudje se lahko zaradi slabšega znanja slovenščine znajdejo v položajih, ko ne morejo do preprostih, razumljivih in celovitih informacij o možnostih zdravstvene oskrbe. To je lahko vzrok za slabšo obravnavo v zdravstvu, kar je zakonsko prepovedano, so opozorili pri zagovorniku načela enakosti.

Sorodna novica Daleč največje zanimanje za ambulante za neopredeljene paciente je v Ljubljani

Zagovornik je zato ministrstvu za zdravje priporočil, naj tudi za delavce migrante, ki so zdravstveno zavarovani, a so brez osebnega zdravnika, zagotovi enostaven dostop do razumljivih in celovitih informacij o možnostih zdravstvene oskrbe v ambulantah za neopredeljene. Informacije naj bodo tudi v jezikih, ki jih razumejo, in v čim dostopnejših oblikah. Delodajalskim združenjem pa je zagovornik priporočil, naj svoje člane pozovejo k obveščanju delavcev migrantov o njihovih pravicah in možnostih takšne zdravstvene oskrbe.

Dostopnost informacij o zdravstveni oskrbi je bistvenega pomena za zagotavljanje enakosti in nediskriminacije pri dostopu do zdravstvenih storitev. "Informiranje o zdravstvenih storitvah na način, da so informacije razumljive raznoliki populaciji, je tudi po mnenju Svetovne zdravstvene organizacije vse pomembnejši vidik načrtovanja javnega zdravja. Učinkovita komunikacija pomaga preprečiti poslabšanje bolezni, invalidnost in smrt," so zapisali v sporočilu za javnost.