bil torej predstavnik telefonov srednjega razreda, verjetno nadgradnja serije M.
Odločitev podjetja Sony o zmanjšanju števila modelov mobilnih telefonov je po eni strani razumljiva, saj je na trgu že toliko različnih mobilnih telefonov, da novi komaj lahko izstopajo iz množice. Po drugi strani pa se vendarle na ta način siromaši ponudba proizvajalca in zmanjšuje manevrski prostor plasiranja produktov v različnih cenovnih segmentih. Sonyjevi telefoni so bili vedno malo dražji od konkurence, a pri modelu Xperia X so naredili še en korak dlje in ga ponudili na trgu za ceno, ki je primerna za najboljše telefone konkurenčnih proizvajalcev, pa čeprav po lastnostih precej zaostaja za njimi.
Da je model Xperia X zamenjava za model Xperia M5 je očitno že ob bežnem pogledu na lastnosti, čeprav obstaja nekaj bistvenih razlik. Oblikovno se model Xperia X naslanja na serijo Z, z oglatim ohišjem in enako razporeditvijo tipk, leče kamere in načinom vgraditve zaslona. Ohišje je kovinsko, toda ni vodoodporno. Na testu smo sicer imeli telefon z ohišjem zlate barve, a ga je pri nas mogočeo dobiti le v beli in črni barvi. Zaslon je enak kot pri modelu Xperia M5, to je 12,7 cm (5 palcev) veliki IPS LCD, ki lahko prikaže sliko ločljivosti 1080 x 1920 slikovnih točk. Uporablja Sonyjevo tehnologijo Triluminos X-Reality, ki bolj poudari barve, tako da je slika podobna tisti na zaslonih AMOLED.
Pri Xperii X so prav tako obdržali stereozvočnika – nad in pod zaslonom, ter klasični priključek microUSB (ni videti, da bi v kratkem začeli uporabljati USB-C). Tako kot pri seriji Z, so tudi pri modelu Xperia X vgradili čitalnik prstnih odtisov v tipko za odklep zaslona. Ta način odklepanja zaslona je precej intuitiven in deluje razmeroma hitro, čeprav ne tako hitro kot pri konkurenci.
Tudi baterija je, vsaj po nazivni vrednosti (2620 mAh), skoraj enaka kot pri modelu Xperia M5. Toda to naj bi bila baterija iz nove serije Qnovo in naj bi bila precej bolj trpežna kot dozdajšnje baterije oziroma naj bi tudi po dveh letih uporabe še vedno nudila skoraj začetno vrednost energije. Baterija prav tako podpira hitro polnjenje. Na testu se je baterija zelo dobro odrezala. Ob uporabi, opisani na koncu članka, je baterija zlahka zdržala do konca dneva, približno 25 ur, kar je več kot na primer baterija modela Xperia Z5. Precej dobro se obnese pri ogledu videoposnetkov in igranju grafično zahtevnih igric, malo manj pri pogovorih in brskanju po spletu.
Fotografije, ki pričarajo nasmeh
Sony se je od nekdaj lahko pohvalil z dobrimi fotoaparati v svojih mobilnih telefonih, tako da ni nenavadno, da so v model Xperia X vgradili najboljše, kar premorejo. Senzor Exmore RS lahko zajame fotografije do ločljivosti 23 MP in videoposnetke do ločljivosti 1080 p pri 60 sličicah na sekundo (ni 4K). Fotoparat uporablja posebno hibridno samodejno ostrenje, ki omogoča spremljanje označenega objekta ob njegovem premikanju ali premikanju telefona. Uporabniški vmesnik je enak kot pri modelu Xperia Z5 s številnimi nastavitvami. Fotografije so sicer odlične, z izjemno velikim številom zajetih podrobnosti, a hkrati tudi polne šuma, posebno na senčnatih fotografijah, saj programska oprema močno obdela zajete slike. Prav tako so barve na zaslonu telefona zelo uravnotežene in dovolj poudarjene, a to se spremeni, ko fotografije naložite na računalnik, kjer se takoj opazi rahla zbledelost barv in prej omenjeni šum.
Kot rečeno, kamera ne more posneti videoposnetkov ločljivosti 4K, kar je nenavadno za ta cenovni razred, so pa zato videoposnetki zares dobre kakovosti, tudi izostritev predmetov snemanja je zanesljivejša kot pri modelu Xperia Z5. Še vedno pa je opazno »utripanje«, ko kamera poskuša poenotiti kakovost zajetih objektov, ki se premikajo. Fotografije in videoposnetke si lahko ogledate v aplikaciji Album, Sonyjevi različici galerije. Seveda pri Xperii ne manjka aplikacija Music, predelava klasičnega Sonyjevega Walkmana s številnimi nastavitvami kakovosti zvoka (DSEE HX, ClearAudio+, Dynamic normalizer). Kakovost zvoka je razmeroma dobra, podobna kot pri konkurenci, prav tako se kakovsot malo poslabša z uporabo slušalk. Je pa zato glasnost razmeroma nizka. Tudi ob najvišjih vrednostih je zvok tišji kot pri konkurenci.
Xperia X ima naložen operacijski sistem Android 6.0.1 z uporabniškim vmesnikom Xperia. Tema je slikarsko barvita in jo je mogoče (za plačilo) zamenjati. Pri Sonyju so dodali še nekaj dodatnih nastavitev predvsem pri načinih zaklepa/odklepa zaslona (poleg prstnih odtisov še trkanje, uporaba t. i. Smart Lock funkcije, hiter zajem fotografij) ter več možnosti varnostnega kopiranja podatkov, nastavitev, sporočil, stikov v oblaku ali na zunanjo spominsko enoto.
Sklepne misli
Sony Xperia X naj bi bil novo upanje za to japonsko podjetje, ki v zadnjih letih vztrajno izgublja zaupanje uporabnikov. Toda kljub dejstvu, da je telefon dobro izdelan in da nudi nekaj odličnih lastnosti (predvsem fotoaparat), to ne odtehta močno previsoke cene. Za ta denar (okoli 650 evrov) je mogoče tudi pri nas dobiti telefone, ki so večji in/ali z boljšimi lastnostmi (procesorska moč, boljši zaslon, 4K-video).
Uporaba modela Sony Xperia X na testu:
Pol ure brskanja po spletu, pol ure poslušanja glasbe, 1 ura ogledovanja videoposnetkov, 2 uri igranja igric (grafično zahtevne), zajem desetih fotografij najvišje ločljivosti, zajem 2-minutnega videoposnetka najvišje ločljivosti, nekaj krajših klicev in sporočil. Telefon je bil ves čas v omrežju LTE in z vklopljeno povezavo WiFi.
Čas trajanja baterije na testu: 25 ur
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje