Sony Xperia Z5 in njegov mali brat dvojček Xperia Z5 Compact sta tipična predstavnika mobilnih telefonov, ki so se izgubili v množici podobnih naprav tega japonskega proizvajalca. Xperia Z5 je tako po velikosti kot tudi po obliki in strojnih zmogljivostih pravzaprav enak modelu Xperia Z3+, model Xperia Z5 Compact pa modelu Xperia Z3 Compact. Seveda obstajajo manjše razlike, a za večja telefona so skoraj neopazne. Prav tako se model Xperia Z5 izgubi v celotni novi, po videzu povsem enotni liniji Z5, kjer je na eni strani model Xperia Z5 Premium s svojim 4K-zaslonom, na drugi pa model Xperia X5 Compact, ki pravzaprav nudi popolnoma enake lastnosti v malo manjšem ohišju.
Ohišje je pri modelu Xperia Z5 izdelano iz aluminijastega okvirja, zaslon in zadnja stran telefona pa sta prekriti z na praske in prstne odtise odpornim steklom. Telefon je v primerjavi s konkurenčnimi telefoni precej oglat, a to je del stilističnega videza celotne serije Z. Pri Sonyju so stremeli k izčiščenemu in preprostemu videzu in to jim je tudi uspelo. Tipke so le na desni strani, na levi je pod pokrovčkom skrita le reža za kartico SIM in spominsko kartico microSD. Tipka za odklep/zaklep zaslona je kot po navadi na sredini desne stranice, tokrat pa je malo udrta, saj služi tudi kot čitalnik prstnih odtisov. Malo nenavadno in ne ravno uporabno je pod njo postavljena tipka za glasnost.
Oba telefona se ponašata s certifikatom IP68 – odpornostjo na prah in vodo. Zaradi tega je ohišje kompaktno in trdno zaprto, baterije pa ni mogoče odstraniti. Baterija zmogljivosti 2900 mAh (2700 mAh pri Z5 Compact) se ne obnese ravno najbolje. Na testu sem telefon uporabljal na način, opisan na koncu članka. Gre za malo bolj zahtevno uporabo, zato je baterija zdržala malo manj kot en dan. Pri povprečnem uporabniku bi baterija lahko zdržala vsaj pol dneva več. Sony je sicer v nastavitve dodal opcijo nastavljanja varčevalnih ukrepov, ki poskrbijo, da baterija zdrži nekaj ur več. Največja porabnika sta očitno zaslon, 5,2-palčni LCD z razločljivostjo 1080 x 1920 pik, in seveda omrežje (LTE in WiFi). Baterija pri modelu Xperia Z5 Compact se obnese malo bolje zaradi manjšega zaslona (4,6-palčen 720 x 1280 pik).
Vesele urice
Oba mobilna telefona imata vgrajene enake procesorje, torej po dva štirijedrna procesorja, eden hitrosti 1,5 GH, drugi 2,0 GHz (Snapdragon 810). Skupaj s 3 GB delovnega pomnilnika (2 GB pri Z5 Compact) poskrbijo za nemoteno in gladko delovanje sistema. Pri modelu Xperia Z3+ so uporabniki kmalu opazili, da se telefon pri uporabi preveč segreva. To so pri Sonyju poskusili rešiti z novim hladilnim sistemom pri modelu Xperia Z5, vendar se ta še vedno občutno segreje pri zahtevnejši uporabi (ogled videoposnetkov, igranju grafično zahtevnejših iger).
Oba telefona imata vgrajen enak fotoaparat, ki zmore posneti fotografije do razločljivosti 23 MP. Vendar imata telefona različen vmesnik fotoaparata, kar je morda le posledica drugačne programske opreme. Pri modelu Xperia Z5 je ta precej bolj dodelan in z več nastavitvami. Zanimivo pa je, da je potrebno za vklop načina snemanja videoposnetkov z najvišjo razločljivostjo (4K) pobrskati v seznamu posebnih aplikacij kamere (Camera Apps), saj je v osnovnem načinu mogoče posneti "le" videoposnetke razločljivosti FullHD. Videoposnetki so jasni in polni podrobnosti, vendar je izostritev predmeta snemanja ob premikanju mobilnega telefona razmeroma nezanesljiva. Fotografije pri največji razločljivosti so sicer barvno usklajene in razmeroma ostre, le na obrobjih je opazna večja zrnatost zajetih motivov. Fotografije v slabših svetlobnih pogojih močno izgubijo kakovost.
Glasbeni predvajalnik je klasičen Sonyjev Walkman, ki se sicer imenuje Music App, in nudi številne nastavitve, čeprav že vključitev osnovne avtomatske optimizacije zvoka poskrbi za izboljšavo zvoka prek slušalk. Videopredvajalnik je standarden in predvaja vse najbolj uporabljane kodeke videoposnetkov, ima pa težave pri predvajanju posnetkov z avdiokodekom AC-3.
Sklepne misli
Xperia Z5 je soliden mobilni telefon, ki se lahko pohvali z elegantno zunanjostjo, zmogljivostjo in številnimi dodatnimi aplikacijami (npr. povezava z omrežjem Playstation), a nekatere lastnosti (baterija, delno fotoaparat) ter predvsem cena (700 evrov v prosti prodaji) lahko močno vplivajo na odločitev o nakupu. Dejstvo, da v malo manjšem ohišju (Xperia Z5 Compact) dobite praktično enake lastnosti za manj denarja oziroma, da se da dobiti tudi prejšnjo različico (Xperia Z3+) za še manj denarja ni v prid temu sicer zanimivemu telefonu.
Uporaba modela Sony Xperia Z5 na testu:
Pol ure brskanja po spletu, pol ure poslušanja glasbe, 1 ura ogledovanja videoposnetkov, 2 uri igranja igric (grafično srednje zahtevne), zajem desetih fotografij najvišje razločljivosti, zajem 3-minutnega videoposnetka razločljivosti 4K, nekaj krajših klicev. Telefon je bil ves čas v omrežju LTE in z vklopljeno povezavo WiFi.
Čas trajanja baterije na testu: 20 ur.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje