Notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar je v skupni izjavi s hrvaškim kolegom Vlahom Orepićem dejala, da sta se med drugim pogovarjala o pobudi premierja Mira Cerarja za pomoč Makedoniji pri nadzoru njene meje z Grčijo in omejevanju števila prihodov prebežnikov. Orepić je po ministričinih besedah pobudo podprl kot konkreten predlog za reševanje nastalega položaja.
Spregovorila sta tudi o sklepih vrha EU-ja, ki je potekal prejšnji teden. Györkös Žnidarjeva je poudarila, da sklepi članicam EU-ja zapovedujejo dosledno izvajanje schengenskega zakonika, kar pomeni, da se na zunanjih mejah zavrača vstop vsem tistim, ki ne izpolnjujejo pogojev za vstop ali niso zaprosili za mednarodno zaščito, čeprav so za to imeli možnost. "Sporočila Evropske komisije so jasna," je poudarila ministrica.
"Hrvaška je članica EU-ja in njena naloga je, da zavaruje zunanje meje EU-ja. Prav tako je kandidatka za vstop v schengensko območje in zato me veseli, da se nova hrvaška vlada v celoti zaveda pomena teh obveznosti," je povedala in dodala, da jo veseli odziv Orepića, ki je zagotovil, da bo nadaljnje sodelovanje med Slovenijo in Hrvaško zaznamovalo pravočasno obveščanje in pretok informacij.
"Migrantske krize ne moremo rešiti z enostranskimi ukrepi, ampak je nujno potrebno iskanje skupnih in celovitih rešitev," je še povedala ministrica, ki je Orepiću predstavila nedavne slovenske ukrepe za obvladovanje begunskih pritiskov, med drugim stopnjevanje nadzora schengenske meje, pri čemer se vstop v Slovenijo dovoli le tujcem, ki izpolnjujejo formalne in dejanske pogoje za vstop. Obvestila ga je tudi o pomoči Slovenske vojske policiji pri varovanju meje.
V osnovi gre za humanitarno vprašanje
Orepić je ob tem poudaril, da je to v osnovi humanitarno vprašanje in da morajo vsi ukrepi posameznih držav to upoštevati. Po njegovih besedah grško-makedonska meja trenutno predstavlja vrata Evrope. Zato je treba zaščititi tamkajšnje zelene meje in proces profilacije prebežnikov skupno načrtovati in izvesti. Zatrdil je, da bodo vse države na balkanski migrantski poti prevzele svojo jasno odgovornost v procesu profiliranja.
"V trenutku, ko ne bo več mogoče sprejemati migrantov, predvsem v Avstriji, moramo ločiti procesa sprejema in tranzita. Razviti moramo sposobnosti reševanja problemov od makedonske meje do končnih ciljev," je še povedal Orepić.
Gre za prvi obisk Orepića v tujini, odkar je januarja zasedel položaj hrvaškega notranjega ministra.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje