Med smrtnimi žrtvami prometnih nesreč je največ voznikov osebnih vozil, do 13. decembra jih je umrlo 73. Foto: EPA
Med smrtnimi žrtvami prometnih nesreč je največ voznikov osebnih vozil, do 13. decembra jih je umrlo 73. Foto: EPA
Zaradi nesreče na Blanci, ki je zahtevala 13 življenj, je bil osmega julija dan žalovanja, v državnem zboru so sklicali žalno sejo in odprli žalne knjige. Foto: MMC RTV SLO
Je šlo za malomarnost ali ne?
Družinska tragedija v Mihovcih
Sodba za suženjstvo
Župnik obsojen pedofilije
Nesreča med spustom po Savi
Začetek sojenja v primeru Global
Zavašniku pet let zapora

Kljub nižjim statističnim številkam pa leto vsekakor ni bilo mirno, saj se je zgodilo precej drugih nesreč, denimo tista pri Blanci, pretresala pa so tudi odkritja o zasužnjevanju, posiljevanju v družinskem krogu in umoru psa za 20 evrov.

Ceste so bile v primerjavi z lanskim letom precej manj krvave. Do 13. decembra je umrlo 206 ljudi, v istem obdobju lani pa 278. Mogoče je k temu pripomogel tudi nov, strožji prometni zakon, pri katerem so pisci stavili predvsem na represijo, saj so kazni občutno višje, mogoče pa je tudi pridržanje voznikov.

Preberite še zbirno novico o pregledih leta.

V nesrečah žrtve največkrat vozniki avtomobilov
Največ mrtvih je bilo med vozniki osebnih avtomobilov, 73, mrtvih sovoznikov so policisti našteli 24. Sledi 37 mrtvih motoristov in osem voznikov koles z motorjem. Umrlo je tudi 34 pešcev in 16 kolesarjev ter en voznik štirikolesnika.

Kako varna je Ljubljana?
Prav glede pešcev pa je evropska statistika skrb vzbujajoča. Med vsemi prestolnicami v EU-ju ravno v Ljubljani umre največ pešcev na 100.000 prebivalcev, lani kar 13. Sicer pa Ljubljana očitno tudi sicer ni najvarnejša.

Pred dobrima dvema tednoma je neznanec sredi Ljubljane streljal na voznika avtobusa in ga huje poškodoval, nekaj dni predtem pa je 27-letni Mariborčan napadel podpredsednika stranke Zares Andreja Rusa.

Sava vzela 13 življenj
V iztekajočem se letu se je zgodilo tudi precej drugih hudih nesreč. Najbolj je odmevala tista pri hidroelektrarni Blanca, ki je zahtevala 13 življenj, med njimi tudi življenje sevniškega župana in poslanca SLS-a Kristjana Janca. Skupina 14 ljudi, večinoma iz vodstva sevniške občine, se je 3. julija z dvema čolnoma podala na vožnjo po Savi, kjer sta zapeljala čez jez hidroelektrarne in se prevrnila. Rešila se je le Jančeva žena, trupla preostalih pa so po obsežni iskalni akciji, v kateri je sodelovalo 200 reševalcev, našli v petih dneh, eno truplo je naplavilo na Hrvaškem.

Zaradi nesreče je bil razglašen dan žalovanja, v državnem zboru so imeli žalno sejo, odprte so bile tudi žalne knjige. Vlada se je pozneje odločila, da bo otrokom umrlih dodelila 30.000 evrov pomoči.

Več nesreč med delom, manj v gorah
Letos se je v Sloveniji zgodila tudi letalska nesreča. V nesreči ultralahkega športnega letala v bližini letališča Rakitnik pri Postojni sta umrla dva nemška državljana, stara 51 in 53 let. Nesreča se je zgodila takoj po vzletu.

V primerjavi z lanskim letom se je zmanjšalo število nesreč v gorah. Medtem ko so jih lani našteli 55, jih je letos bilo 41, v njih pa je umrlo osem ljudi. Povečalo pa se je število delovnih nesreč. Lani jih je bilo 464, letos pa do 13. decembra 518. Do tega datuma je umrlo kar 35 delavcev.

Kazniva dejanja očitno v upadu
Očitno pa se znižuje število vseh kaznivih dejanj. V letošnjem prvem polletju jih je bilo 44.503, od tega 21.274 preiskanih. V istem obdobju lani so jih našteli 46.452.

Upadlo je tudi število umorov. Do 15. decembra se jih je zgodilo 12, leta 2007 pa kar 25, vsi letošnji umori pa so tudi že preiskani. Zanimivo, da med letošnjimi umori prevladujejo umori iz strasti, ko je moški ubil (nekdanjo) partnerico. To se je zgodilo v kar treh primerih, nazadnje pred kratkim v Ormožu. Skrb vzbujajoče pa je to, da je imel moški prepoved približevanja, ki jo je večkrat kršil, nato pa nekdanjo partnerico 27-krat zabodel. Dva otroka, stara štiri in sedem let, sta ostala brez matere. Podobna primera sta se zgodila še avgusta v Črnomlju in junija v Besnici pri Ljubljani.

Zdravniška malomarnost pokopala dva otroka?
Precej prahu so dvignile tudi smrti v bolnišnici, domnevno zaradi zdravniške malomarnosti. Julija je v kliničnem centru med rutinsko operacijo prsnega koša umrla 14-letnica, septembra je bila podana kazenska ovadba. Na zdravniško napako pa sta konec novembra odločno opozorila starša 12-letnega Bora Nekrepa, ki je umrl marca letos. Za njegovo smrt naj bi bili krivi zdravniki v mariborskem kliničnem centru.

Posilstva doma in v bolnišnicah
Jeseni je na dan prišla zgodba o očetu iz okolice Brežic, ki naj bi posiljeval svojo hčer, nato pa v sporu hudo poškodoval svoje starše in sina, ki je tudi poklical policijo. Ko so 42-letnika začeli iskati, je ta v naselju Gorica pri Krškem storil samomor z obešanjem. Razkrit je bil tudi primer posilstva v psihiatrični bolnišnici.

Obsodba zaradi zasužnjevanja
Med drugimi kriminalnimi dejanji je najbolj odmevalo zasužnjevanje, ki se je končalo z obsodilno sodbo očeta in sina. Spomladi je odjeknila novica o tem, da naj bi družina iz Žabjeka dve leti zadrževala 48-letnega domačina Jožeta Klobučarja in se nad njim tudi brutalno izživljala, mu kradla denar in ga silila k delu. Bojana Brajdiča je sodišče zaradi tega obsodilo na leto in pol zapora, njegov sin Iztok Šajnovič pa je bil obsojen na dve leti. Sodba še ni pravnomočna.

Za umor psa 20 evrov
Kako kruta je človeška narava, pa dokazuje primer iz Prekmurja. Petnajstletnik naj bi od nekega 50-letnika septembra dobil 20 evrov, da pokonča psa, ki se ga je naveličal. Mladenič naj bi psa odpeljal v gozd, zavezal za drevo in ga brutalno pretepel z leseno palico. Policisti so psa našli še živega, a ga je moral veterinar zaradi hudih poškodb usmrtiti.

Več sodnih epilogov
Epilog je dobilo kar nekaj sojenj. Morilec 28-letnega Gregorja Moma, Elvis Livadić, bo za umor s katano pred mariborskim lokalom T-club, ki se je zgodil lanskega decembra, moral odsedeti 17 let in pol.

Roman Velikonja je za umor, poskus umora in povzročitev dveh lažjih poškodb dobil 11 let zapora. Sodišče je tako potrdilo, da je bil Velikonja kriv za smrt 27-letnega Jeseničana, za katerega so bile usodne strelne rane. Streljanje se je pred dvema letoma zgodilo v lokalu Cafe In. Petindvajsetletni Matjaž Svetina pa bo zaradi umora 63-letnega frizerja Danila Hvale za zapahi preživel 13 let.

V enem najbolj odmevnih sojenj zadnjih let, sojenju v primeru Lipa, je prav tako sledila obsodilna sodba. Lastnik kluba, pred katerim so pred tremi leti do smrti poteptali tri mlada dekleta, Robert Tomaž Zavašnik bo moral v zaporu zaradi zavestne malomarnosti preživeti pet let.

Za zapahi tudi pedofilska duhovnika
Končali sta se tudi sojenji duhovnikoma, obtoženima pedofilije. Franci Frantar, nekdaj župnik v župniji Kašelj - Zalog, je bil v tretje obsojen na pet let zapora, Albin Žnidarič, ki je deloval v Ormožu, pa je dobil še pol leta več.

Global: Sojenje še traja
Nekaj časa pa bo treba še počakati na konec sojenja v primeru Global. Potem ko so spomladi začeli soditi Davidu Bukovcu in se je sojenje že bližalo h koncu, se je slovenskim oblastem avgusta predal še drugi obtoženec, Sead Suljanović. Obtožencema tako sodijo skupaj, a se je sojenje zaradi preobrata začelo znova. Če bo sodišče ugotovilo, da sta kriva povzročitve posebno hude telesne poškodbe, lahko dobita do deset let zapora. Ali bosta obsojena za smrt 20-letnega Gorazda Čamernika, pa bo verjetno znano prav v prihajajočem letu.

Sabina Zonta
sabina.zonta@rtvslo.si

Je šlo za malomarnost ali ne?
Družinska tragedija v Mihovcih
Sodba za suženjstvo
Župnik obsojen pedofilije
Nesreča med spustom po Savi
Začetek sojenja v primeru Global
Zavašniku pet let zapora