Sodni postopek zoper Antona Anderliča je že leta 2007 sprožila takratna Janševa vlada, sodijo pa mu na ljubljanskem okrajnem sodišču.
Anderlič: Težava ni obstoj naprave, ampak način njene uporabe
Anderlič, ki naj bi podatek javnosti razkril na tiskovni konferenci, se brani, da to, da imajo slovenska vojska ali policija ali obveščevalna služba napravo za prisluškovanje telefonskim pogovorom, ni tajni podatek. Težava nastane, če se naprava uporablja v namene, ki jih zakon ne predvideva, kar naj bi se dogajalo prav tem primeru, je prepričan poslanec.
Erjavec ni dal zadovoljivih odgovorov
Na obravnavi je še povedal, da je o obstoju naprave izvedel neuradno, da pa naj bi obstajali "jasni indici", da bi jo lahko zlorabili za prisluškovanje civilistom. Anderlič je zato za pojasnilo zaprosil takratnega obrambnega ministra Karla Erjavca, ki pa naj mu ne bi dal zadovoljivih odgovorov o uporabi in posledicah uporabe naprave, hkrati pa je v odgovoru na Anderličevo tiskovno konferenco izdal, kje se naprava nahaja in za kaj se uporablja, je pojasnil.
Potrdil je, da ni preveril, ali gre pri objavi omenjenih informacij za razkritje uradne tajnosti, saj je prepričan, da omenjeni podatki ne morejo biti tajnost. Po obravnavi je še povedal, da je bil kot predsednik odbora DZ-ja za obrambo o obstoju naprave uradno obveščen tri mesece po svoji novinarski konferenci, ko je DZ obravnaval poročilo zaključnega finančnega računa ministrstva za obrambo.
Omenjeno poročilo ni bilo označeno s stopnjo tajnosti in je bilo oktobra objavljeno v poročevalcu DZ-ja. To je potrdil tudi vodja kabineta na ministrstvu za obrambo Miloš Bizjak, ki je na obravnavi nastopil kot priča. Anderlič pri tem dodaja, da tudi iz poročila ni jasno razvidno, za kakšno prisluškovalno napravo gre.
Zaslišani bodo tudi Gantar, Bogataj in Črnčec
Sodišče bo na prihodnji obravnavi zaslišalo še tri priče, Pavla Gantarja (zdajšnjega predsednika DZ-ja in takratnega predsednika komisije DZ za nadzor nad obveščevalnimi službami), Mirana Bogataja (poveljnika Civilne zaščite) in Damirja Črnčeca (nekdanjega vodjo vojaške obveščevalne službe).
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje