Policija je preiskavo zlorab pri izvajanju programov avtošol in dodatnih programov varne vožnje med letoma 2010 in 2012 začela leta 2011. V Sloveniji je trenutno po podatkih Javne agencije RS za varnost prometa okoli 180 avtošol, policija pa je zlorabe ugotovila pri 36. Te so povezane s pridobivanjem vozniškega dovoljenja, programom dodatnega usposabljanja varne vožnje za brisanje kazenskih točk ali podaljšanje vozniških dovoljenj. Zlorabe so ugotovili po celotni državi, skupno pa so opravili 42 hišnih preiskav.
Tako ravnanje po mnenju policije pomeni neposredno varnostno tveganje in bi lahko vplivalo na varnost udeležencev v cestnem prometu. Po besedah vodje sektorja za gospodarsko kriminaliteto na Generalni policijski upravi Dušana Florjančiča so se tako na cesti brez programov usposabljanja spet znašli najhujši kršilci cestnoprometnih predpisov.
Le na izpitno vožnjo - pa še za to so vedeli, da jo bodo opravili
Primerov, ko se je mimo veljavnih predpisov izdalo potrdilo o opravljenem vozniškem izpitu, predvsem hujšim povratnikom, je policija naštela najmanj 150. Kandidati sploh niso opravili celotnega postopka usposabljanja, ampak so šli le na izpitno vožnjo, pa še zanjo so imeli zagotovilo, da jo bodo opravili.
Cena potrdila o opravljenem vozniškem izpitu se je gibala od 1.200 do 1.700 evrov. A kot je opozoril v. d. generalnega direktorja direktorata za promet na ministrstvu za infrastrukturo in prostor Bojan Žlender, bi prav toliko, morda pa še manj, kandidati plačali, če bi izpit dejansko opravljali.
Potrdilo o tečaju varne vožnje: 100-120 evrov
Prav tako so ugotovili, da se je pri dodatnih programih varne vožnje mladih voznikov v najmanj 1.200 primerih izdalo potrdilo o opravljeni varni vožnji, čeprav se to sploh ni zgodilo. Mladi vozniki so za potrdila morali plačati od 100 do 120 evrov. Po 250 evrov pa je stalo potrdilo o opravljenem tečaju varne vožnje za voznike povratnike.
Evidence so kazale, da je bilo med letoma 2010 in 2012 izdanih 4.515 potrdil o opravljenem tečaju, pri pregledu podatkov slovenskih poligonov pa se je izkazalo, da je tak tečaj opravljalo 920 kandidatov.
Še vedno odprtih več kot 1.500 zadev
Ker gre za zelo obsežno preiskavo - do zdaj so pregledali nekaj tisoč spornih zadev - ta še poteka, zato število ovadenih še ni dokončno, so še poudarili na policiji in dodali, da za zdaj preverjajo še 1.585 zadev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje