Otroku pirotehnični izdelek razneslo v roki

Po do zdaj znanih podatkih se je v ponedeljek popoldne skupina otrok družila na enem od igrišč v ljubljanskih Mostah, pri tem pa je eden izmed njih uporabil pirotehniko, ki najprej ni delovala, nato pa je počila, ko jo je držal v roki. Deček je pri tem dobil hude poškodbe, nujno pomoč pa mu je takoj po nesreči nudil mimoidoči občan, ki je nato skupaj s policisti zaustavili najhujše krvavitve.

Otrok je bil nato predan reševalcem. Vodja urgentnega kirurškega bloka UKC-ja Ljubljana Uroš Tominc je v izjavi za javnost povedal, da je deček dobil zelo hude poškodbe roke, trebuha in obraza. Sporočil je, da je stanje dečka, ki za zdaj ostaja v bolnišnici, stabilno. "Posledice, ki jih bo imel, bodo žal trajne," je dodal.

Tominc je povedal še, da gre za prvo takšno nesrečo s pirotehniko letos in da kljub posameznim primerom, kot se je v ponedeljek zgodil v Ljubljani, statistika zadnjih dveh desetletij kaže, da je poškodb zaradi uporabe pirotehnike manj kot včasih. "Vsako leto imamo nekaj poškodb, ki pa navadno niso tako hude. Imeli smo večje poškodbe prstov, tudi posamezne amputacije, takšne nesreče, kjer pa pride do odtrganine celotne dlani, pa so razmeroma redke," je dejal.

Klemen Izda iz sektorja uniformirane policije Policijske uprave (PU) Ljubljana je v izjavi za javnost povedal, da je šlo za otroka, mlajšega od 14 let, glede na hude poškodbe, ki jih je dobil, pa je šlo za močnejše pirotehnično sredstvo. Okoliščine dogodka in izvor pirotehnike sicer policisti še preverjajo.

Deček po hudi poškodbi s pirotehniko ostaja v bolnišnici

Novomeški policisti v hišni preiskavi zasegli 656 kosov prepovedane pirotehnike

"Neprimerna uporaba pirotehničnih izdelkov je težava vseh, zato starše, skrbnike, učitelje in vzgojitelje prosimo, naj opozarjajo na nevarnosti in mogoče posledice," je dejal Klemen Izda iz sektorja uniformirane policije Policijske uprave Ljubljana. Foto: TV Slovenija

Policisti so v zadnjih dneh po različnih delih države zasegli več kosov prepovedane pirotehnike. Z novogoriške policijske uprave so sporočili, da so v obdobju zadnjih dveh tednov zasegli skupno 319 kosov pirotehničnih sredstev. "Večina je bila zasežena staršem otrok, mlajšim od 14 let, nekaj pa drugim mladoletnikom. V primerih, ko so bile petarde zasežene mladoletnikom, bo zoper te podan obdolžilni predlog na okrajno sodišče. V primerih zasega pirotehničnih izdelkov polnoletnim osebam pa se zoper kršilce uvede hitri postopek z izdajo odločbe," so pojasnili.

Novomeški policisti pa so samo v zadnjih dveh dneh zasegli več kot 700 kosov pirotehnike. V ponedeljek so policisti v Novem mestu po prijavi zaradi motečega pokanja zalotili skupino mladostnikov s pirotehniko. Enemu med njimi, 16-letniku iz Novega mesta, so policisti zasegli 77 kosov prepovedanih petard. Privedli so ga na policijsko postajo in poklicali starše, da so ga odpeljali domov. Za 16-letnika bodo uvedli postopek o prekršku in obvestili center za socialno delo.

Zjutraj pa so novomeški policisti na podlagi odredbe sodišča opravljali hišno preiskavo pri 51-letniku in 25-letniku v Brezju. Med preiskavo so odkrili in zasegli 646 kosov pirotehnike, ki je ni dovoljeno uporabljati. Za 51-letnika bodo uvedli postopek o prekršku zaradi kršitve zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih.

Pirotehnika, ki so jo policisti zasegli v hišni preiskavi v Brezju. Foto: PP Novo mesto
Pirotehnika, ki so jo policisti zasegli v hišni preiskavi v Brezju. Foto: PP Novo mesto

"Če se uporabi pirotehnike ne morete upreti, jo uporabljajte varno in uvidevno"

"Nepremišljena, neprevidna uporaba pirotehničnih izdelkov, namenjena zgolj nekaj sekundam zabave, lahko posameznike zaznamuje za vse življenje," je ob tem opozoril Izda in ponovil, da policija uporabo odsvetuje. "Če se temu ne morete upreti, pa jo uporabljajte vsaj varno in uvidevno. Torej tako, da to drugih ne moti in ne ogroža ter ob upoštevanju vseh zakonskih omejitev. Neprimerna uporaba pirotehničnih izdelkov je težava vseh, zato starše, skrbnike, učitelje in vzgojitelje prosimo, naj opozarjajo na nevarnosti in mogoče posledice," je dejal.

Vse, ki se bodo kljub opozorilom odločili za uporabo pirotehničnih sredstev, je Izda ob tem pozval, naj je nikar ne kupujejo od preprodajalcev na tržnicah, bolšjih sejmih ali drugje na ulicah. "Prav tako ne kupujte izdelkov, ki jih posamezniki prodajo po družbenih omrežjih. Izkušnje namreč kažejo, da je uporaba teh izdelkov zelo nevarna. Ti izdelki večinoma niso testirani, vprašljivi pa so tudi materiali, iz katerih so narejeni," je poudaril.

Sorodna novica S pirotehniko se je v Ljubljani huje poškodoval otrok

Mladoletniki naj dovoljene pirotehnične izdelke uporabljajo le pod nadzorom staršev ali skrbnikov. "Otroci in mladoletniki radi eksperimentirajo, preizkušajo svoje sposobnosti in pogum. S spreminjanjem pirotehničnega izdelka in nepazljivo uporabo se bistveno poveča možnost poškodb. Z lastno 'iznajdljivostjo' lahko dosežejo, da nedolžen izdelek postane nevaren. Ne dovolite jim takšne 'inovativnosti', saj so posledice lahko usodne," je dejal policist.

Čeprav so prodaja, posest in uporaba ognjemetnih izdelkov kategorij F2 in F3, katerih glavni učinek je pok, že od leta 2008 povsem prepovedane, se policisti vsako leto srečujejo tudi s takšnimi izdelki. Uporaba pirotehničnih izdelkov kategorije F1, katerih glavni učinek je pok, je medtem dovoljena le v času od 26. decembra do 1. januarja.

"Pri tem je treba upoštevati, da teh izdelkov ni dovoljeno uporabljati v strnjenih stanovanjskih naseljih, v zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za potniški promet ter na površinah, na katerih potekajo javni shodi in javne prireditve," je naštel Klemen Izda. Napovedal je, da bodo policisti dosledno ukrepali proti vsem kršilcem, ki jih lahko doleti globa od 400 do 1200 evrov.

Izjava PU Ljubljana o hudi poškodbi otroka s pirotehniko