Med drugim jih boste prepoznali po napisu
Med drugim jih boste prepoznali po napisu "Fac-simile". Foto: Policija

Način storitve goljufije je navadno takšen, navaja policija, da neznanci navežejo stik z osebo, ki je zmožna pridobiti večje vsote denarja (s prodajo nepremičnine večje vrednosti) ali nastopa kot investitor ali poslovni partner. Nato ji ponudijo sklenitev ugodnega posla, pri čemer jo prepričajo, da del denarja plača vnaprej, češ da posla drugače ne bi bilo mogoče izpeljati. V pojasnilo dodajo, da potrebujejo del denarja za sprostitev depozita večje vrednosti na banki in podobno. Navadno del posla izpeljejo, pri tem pa včasih pride do manjšega oškodovanja, zaradi česar oškodovancu ponudijo nadomestilo za nastalo škodo. Ta mora nato ponovno vložiti denarna sredstva, saj naj bi si tako povrnil nastalo škodo in pridobil dobiček.

V policistom znanih primerih se je zadnji del oškodovanja zgodil v tujini (Italiji). Pod pretvezo diskretnosti želijo goljufi posel skleniti v hotelu oz. hotelski sobi, kot garancijo, da je posel resen in brez kakršnegakoli tveganja za stranko, pa ji ponudijo prej navedene neprave bankovce v zvitkih, od katerih sta pristna le prvi in zadnji v zvitku. Stranke zaradi že prej vzpostavljenega zaupanja denarja ne pregledajo, pogosto tudi ne preštejejo. Z neznanci se poslovijo v dobri veri in upanju, da bo posel v kratkem uspešno sklenjen, a že po prihodu domov ugotovijo, da denar ni pristen, neznanci pa ob klicu nedosegljivi.

"Vse državljane zato opozarjamo, naj bodo pri sklepanju tovrstnih poslov skrajno previdni oziroma naj jih raje sklepajo na bankah, denar pa ob tem preštejejo in pregledajo," v sporočilu za javnost opozarja policija.