Osumljena, neuradno naj bi šlo za Sonjo Gole, naj bi oškodovala ACH za približno 21 milijonov evrov, s katerimi naj bi se okoristil Protej. Foto: BoBo
Osumljena, neuradno naj bi šlo za Sonjo Gole, naj bi oškodovala ACH za približno 21 milijonov evrov, s katerimi naj bi se okoristil Protej. Foto: BoBo
Adria Mobil, preiskave
Zaradi preiskav zaposleni v upravni stavbi ne morejo na delo. Foto: Jože Žura
Policija
Pri preiskavah sodeluje 48 preiskovalcev NPU-ja, pomaga pa jim 6 uniformiranih policistov z ljubljanske policijske uprave. Foto: BoBo

hišnih preiskav, povezanih z lanskim dogajanjem v družbi ACH in prenosom lastništva Adrie Mobil. Trenutno je še vedno pridržana prva dama Adrie Mobil Sonjo Gole.

NPU v današnjih hišnih preiskavah, tri so zaključene, pet jih še poteka, išče dokaze za 21-milijonsko oškodovanje družbe, ki je nastala s prenašanjem lastniškega deleža in izplačila dividend. Po neuradnih informacijah gre za prenos Adrie Mobil z ACH, pridržana pa naj bi bila generalna direktorica Adrie Mobil Sonja Gole.

Direktor Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) Darko Majhenič je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani dejal, da hišne preiskave potekajo na območju štirih policijskih uprav - Maribor, Ljubljana, Novo mesto in Celje, kjer iščejo dokaze v smeri utemeljitve suma zlorabe položaja, ki ga je osumljena nekdanja odgovorna oseba gospodarske družbe iz Ljubljane.

Po neuradnih informacijah gre za Goletovo, ki je bila v času prenosa lastništva Adrie Mobil na Protej direktorica ACH. Goletova, ki je tudi ena od družbenic Proteja, je sicer na čelu Adrie Mobil od leta 1996, junija lani so ji nadzorniki podelili nov štiriletni mandat.

Menedžerji ACH, ki so zbrani v družbi menedžerski družbi Protej, so leta 2013 prenesli Adrio Mobil z ACH na Protej, in se odločili za izplačilo dividend, čemur so nasprotovalce banke upnice. S tem naj bi po neuradnih podatkih oškodovali ACH in njene upnike. Upniki ACH so nato zahtevali, da se Adria Mobil vrne na ACH, kar se je kasneje tudi zgodilo.

"Osumljena je svoj položaj pri opravljanju gospodarske dejavnosti zlorabila, ko je konec leta 2013 v škodo družbe, ki jo je vodila, prodala poslovni delež družbe iz Novega mesta. To je dosegla skupaj še z dvema fizičnima osebama, ki sta bila med večjimi lastniki družbe kupke," je dejal Majhenič. O imenih zaradi interesa preiskave ni želel govoriti, gre pa, kot je dejal, za dva izmed večjih lastnikov družbe kupke.

Gospodarska družba kupnine ni plačala, po informacijah kriminalistov pa je bila kompenzirana, med drugim s terjatvami. Položaj je osumljena skupaj še z dvema fizičnima osebama, ki zaenkrat sicer nista predmet preiskave, sta pa bila večinska lastnika družbe kupke, neuradno Proteja, dosegla z usklajenimi dejanji, povezanimi s predlogi in sklepi, sprejetimi na skupščinah vseh treh omenjenih družb.

Oškodovanje ACH-ja
Delničarji Adrie Mobil so, kot je znano, sklenili, da iz Adrie Mobil izplačajo za 27 milijonov evrov dividend, iz ACH pa za 21,7 milijona evrov dividend. Ker družbi nista imeli denarja za izplačila, naj bi ACH znesek, ki bi ga morala izplačati Adria Mobil, vložil v novoizdane obveznice oz. delnice Adrie Mobil, Protej pa je namesto denarja od ACH dobil 66-odstotni delež v Adrii Mobil.

Majhenič je prav tako navedel, da je bil "na skupščini družbe kupovalke izglasovan predlog o razdelitvi celotnega bilančnega dobička za leto 2013, kljub temu, da je družba, ki je prodajala poslovni delež, vedela, da tega denarja nima". Poleg tega je bil na skupščini novomeške družbe izglasovan sklep o razdelitvi bilančnega dobička v višini 27 milijonov evrov. "S tem je bila zmanjšana kapitalska vrednost družbe, ki je bila prodana," je poudaril Majhenič.

Novomeška družba je bila po njegovih besedah edina iz skupine, ki je pravzaprav prinašala dobiček. Osumljena, neuradno Goletova, naj bi tako oškodovala ACH za približno 21 milijonov evrov, s katerimi naj bi se okoristil Protej. "Preiskovalci zbirajo obvestila tudi v smeri kazenske odgovornosti družbe, ki razpolaga s to protipravno pridobljeno koristjo," je pojasnil direktor NPU.

"Eni osumljeni osebi so policisti odvzeli prostost, pridržanje pa bo trajalo, dokler bodo obstajali razlogi," je dejal Majhenič. Za obravnavano kaznivo dejanje zlorabe položaja pri gospodarski dejavnosti je sicer predvidena zaporna kazen od enega do osmih let.

Zaposleni v upravni stavbi ne morejo na delo
Med drugim preiskava že od 6. ure zjutraj poteka tudi na sedežu novomeške družbe Adria Mobil, kjer proizvajajo počitniške prikolice in avtodome. Zaposleni v upravni stavbi Adrie ne morejo na delovna mesta, delo v proizvodnji pa je neovirano.

Pri preiskavah sodeluje 48 preiskovalcev NPU-ja, pomaga pa jim 6 uniformiranih policistov z ljubljanske policijske uprave. Predkazenski postopek usmerja in vodi Specializirano državno tožilstvo.

Zgodba o vzponu in padcu ACH-ja, prispevek Ilinke Todorovski v Točki preloma:

Sonjo Gole sumijo oškodovanja Adrie Mobil
Sonjo Gole sumijo oškodovanja Adrie Mobil