Foto: TV Slovenija/posnetek zaslona
Foto: TV Slovenija/posnetek zaslona

Družba Conti se predstavlja kot vodilno svetovno podjetje v panogi filma in televizije, njeni uporabniki so prek aplikacije vlagali denar, ki naj bi ga nato plemenitili s klikanjem na videovsebine. Namesto bajnih zaslužkov pa bo očitno večina ostala brez svojega denarja. Kaj je Conti in kako se zavarovati pred spletnimi prevarami, je v Odmevih pojasnjeval strokovnjak za kibervarnost s SI-CERT-a Tadej Hren. Spraševala je Rosvita Pesek.


Kakšna je ta aplikacija Conti? Kako zvabi denar od nas?
Aplikacija je obljubljala zaslužke z delom od doma. Delovala je tako, da si se registriral prek povabila enega od obstoječih članov. Potem si vplačal začetni znesek, ki je bil po navadi od 50 do nekaj sto evrov. Potem pa naj bi služil denar s klikanjem oziroma gledanjem nekih videovsebin. Zadaj naj bi bilo podjetje iz Velike Britanije, čeprav je vse malo zamegljeno. Ni bilo transparentnosti. Ni bilo videti, kaj je njihov poslovni model. Precej dobro so se skrivali. Imeli so zaprte skupine, v katere si lahko prišel šele, ko si se že registriral in nekaj vplačal.

Sorodna novica Spletni aplikaciji Conti nasedlo več kot sto tisoč Slovencev?

Kako pa pridejo oni do nas, katere aplikacije uporabljajo, da vzpostavijo stik?
Imamo različne aplikacije za klepetanje, to tukaj ni niti tako pomembno. Včasih so nas vabili v kakšnih skupinah, na konferencah v hotelih, danes pač to deluje prek aplikacij za klepet.

Kaj lahko naredimo tisti, ki nanje še nismo naleteli? Kako se lahko zavarujemo in vemo, kdaj nam morajo zvoniti alarmni zvonci? Česa ne smemo početi?
Najsplošnejše pravilo, ki še vedno drži, je: če je nekaj preveč lepo, da bi bilo res, potem verjetno ni res. Alarmi bi morali zazvoniti, ko si prišel v skupino, kjer so ti razložili, kako zadeva deluje, in si dejansko služil denar s tem, da si dobil odstotke od tistih, ki so prišli za tabo noter. Teh ravni je več ...
... to so piramidne sheme.
Tako. Tu gre za klasičen element piramidne sheme. To ni nič novega. Zadeva deluje, dokler je svež pritok denarja in novih uporabnikov. Tisti na vrhu lahko zelo veliko zasluži, vsi preostali pa izgubijo.

Tadej Hren. Foto: TV Slovenija/posnetek zaslona
Tadej Hren. Foto: TV Slovenija/posnetek zaslona

Kako pa prideš ven, če si že padel noter?
Zelo težko. Tukaj se je treba zavedati, da je tudi vodenje in organiziranje piramidnih shem kaznivo dejanje, ki ga preganja policija. Veliko bolje je sploh ne priti noter, prepoznati prevaro, še preden damo prvi denar.

Poznate kakšne posameznike, ki so že dobili kakšen povrnjen denar?
Po navadi ne. Sploh v spletnih goljufijah, ko denar enkrat nakažemo, je zelo malo verjetno, da ga bomo dobili nazaj.

Zdaj smo omenjali sicer samo Conti. Katere pa so še tiste aplikacije, ki imajo podoben model?
To ni nič novega. Conti je samo ena tovrstnih aplikacij. Po navadi nekaj časa delujejo, dokler prihajajo novi uporabniki. Potem pa po dokaj standardnem vzorcu: kakšen mesec ali dva, preden zadeva propade, se že pojavi nova ali celo dve, ki mogoče deluje drugače, ima drugačno zgodbo, dejansko pa gre za isti model.

Tadej Hren iz SI-CERT-a o prevarah z aplikacijo Conti