Tožilec je ob predlogu kazni za omenjeno trojico kot olajševalno okoliščino omenil njihovo predhodno nekaznovanost. Ob tem je izpostavil, da sta Janez Janša in Tone Krkovič v času domnevne storitve kaznivega dejanja opravljala dve izmed najpomembnejših funkcij v državi, predvsem Janša, ki je bil predsednik vlade, Krkovič pa je sodil v vojaški vrh države. "Ti dve funkciji sta bili izrabljeni za korupcijske delikte," je opozoril tožilec Andrej Ferlinc.
Tako Janši kot Krkoviču je priznal njune državotvorne dosežke, a dodal, da oteževalne okoliščine prevladajo nad olajševalnimi. Vsi trije so svoj položaj, ki so si ga pridobili kot osamosvojitelji, politiki ali gospodarstveniki, izkoristili za nečastna dejanja.
Tožilec je v zaključnih besedah še povedal, da so v postopku delovali povsem samostojno in da se je tožilstvo že od samega začetka postopka srečevalo s pritiski ter "enostranskim vrednotenjem dokazov zunaj sodne dvorane".
Po mnenju tožilca Ferlinca je bil cilj - korupcija - določen že na samem začetku, o denarju pa se ni govorilo le na špekulativni ravni, temveč je bil dejansko nakazan. Šlo je za 30-odstotno predplačilo provizije v višini 2,3 milijona evrov, ki je bil z računa podjetja posrednika Patrie Hansa Wolfganga Riedla nakazan na osebni račun Walterja Wolfa.
Da denar ni potoval naprej, ni zasluga obtoženih, temveč avstrijskega bančnega uslužbenca, ki je pri nakazilu posumil na nepravilnosti, zadeva pa se je začela odvijati v smeri kazenskega postopka, je dodal Ferlinc.
Riedlova vloga je manjša, kot se zdi
Tožilec je tudi ocenil, da je bila Riedlova vloga manjša, kot jo je prikazovala obramba, predvsem pa je bil zadolžen, da prek Wolfa in nato Zagožna "spravi denar do vodeče stranke". Nobenega dvoma pa ni, da je Patria dala pisno obljubo predplačila provizije, Janša in Zagožen pa sta obljubo sprejela.
Ob tem je omenil tudi šablono, najdeno na Črnkovičevem računalniku, ki je nastala le nekaj dni po sestanku 1. septembra 2005, na katerem naj bi se "daleč pred razpisom" dogovorili, da bo Rotis lokalni partner Patrie.
V šabloni je zapisana razdelitev denarja, omenja pa se tudi vojaška oprema in formula "TK+IC+JZ", kar po mnenju tožilstva kaže na namen razdelitve provizije, ne pa na zapiske v povezavi s projektom biomase, kakor trdi Črnkovič.
Ferlinc je dodal, da se je Patria več kot dve leti ukvarjala z Zagožnom, "in to ne kar tako", saj je bil ta zanjo zelo pomemben, ker naj bi predstavljal vezni člen do Janše in stranke SDS.
Ne glede na sodbo pa bodo po mnenju poraženci vsi. Če bo sodba obsodilna, bo močno načela ugled državnih institucij, oprostilna pa bi po Ferlinčevih besedah pomenila, da nismo sposobni sankcionirati korupcije.
Janša: Tožilstvo ni ponudilo nobenih dokazov
Janša je ponovil, da niti en očitek iz obtožnega predloga v povezavi z njim "ni zdržal", tožilstvo pa da ni ponudilo niti enega dokaza. "Bilo je 60 obravnav, niti en očitek iz sodnega predloga v zvezi z menoj ni zdržal. Vse priče so obtožbe zanikale, tožilstvo pa ni ponudilo niti enega dokaza. Ampak kljub temu so danes v zaključni besedi, in to dvakrat, prebrali stavke iz obtožnega predloga, po katerih naj bi neugotovljenega dne na neugotovljen način na neugotovljenem kraju dobil obljubo nagrade, in še to za druge," je dejal Janša.
Tožilec Ferlinc pa se mu je v pojasnilu predlagane kazni zdel političen, "približno tako kot vojaški tožilec pred 25 leti". Osebno žaljiv pa naj bi še celo bolj kot vojaški tožilec, je opozoril Janša. Predlagana kazen se mu sicer zdi popoln absurd.
"To je popoln absurd. Še večji absurd pa je, da tožilec ob tem govori, kako naj bi to bil zgled boja proti korupciji. Slovensko tožilstvo v zadnjih dvajsetih letih ni vložilo niti ene obtožnice zoper tiste, ki so izropali slovenski bančni sistem v devetdesetih letih, niti zoper tiste, ki so Slovenijo zdaj potisnili na sam rob mednarodne finančne pomoči z 8-milijardno luknjo v slovenskih bankah. Tam je korupcija, tam so milijarde in niti ene obtožnice." je še razložil Janša.
Vsi obtoženi so krivi
Vrhovni državni tožilec Andrej Ferlinc je v predstavitvi svojih sklepnih ugotovitev pred izrekom sodbe povedal, da je obtožba utemeljena zoper vseh pet obtožencev. Sodišču pa je predlagal, naj odloči, da so krivi. Za predsednika SDS-a in nekdanjega predsednika vlade Janeza Janšo je med drugim dejal, da je sprejel najmanj obljubo plačila nagrade.
Sojenje se je zjutraj nadaljevalo z zadnjim prebiranjem listin, okrajna sodnica Barbara Klajnšek je med drugim prebrala finske odredbe za hišne preiskave in finsko obtožnico. Prebrala je tudi obvestilo državnega pravobranilstva, da njihovih predstavnikov na obravnavo več ne bo, saj premoženjskopravnega zahtevka ne bodo uveljavljali.
Na današnje sojenje so prišli trije od petih obtoženih, predsednik SDS-a Janez Janša, direktor Rotisa Ivan Črnkovič in brigadir Tone Krkovič, Jožeta Zagožna in Walterja Wolfa pa na obravnavo ni bilo. Obtoženi so kaznivih dejanj, povezanih z dajanjem ali sprejemanjem daril za nezakonito posredovanje v postopku izbora in nakupa finskih oklepnikov patria. Vseh pet krivdo zanika.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje